Уви, не на всеки от нас е генетично заложено да остарява прекрасно като Джулиан Мур или Мерил Стрийп. На Запад най-често срещан е умореният вид на стареене: овалът губи своята изразителност, областта около очите става като набръчкана мантия, а назолабиалните гънки са силно изразени. Най-разпространеният тип на стареене у нас е деформационният: с поява на бръчки, с плаващ овал на лицето и с торбички под очите.
Какво да направим, за да запазим красотата и свежестта си максимално дълго без да прибягваме до намесата на естетическата хирургия?
Избягвайте излишните деформации
Една от най-популярните тенденции, която смело навлезе в съвременната козметика още преди седем години, и все още е актуална, е корекцията на чертите на лицето с помощта на филъри. Това обаче създава леко неестествени черти на лицето и стимулира склонността към появата на отоци. В резултат ефектът е не на младо лице, а на отпусната кожа като последствие от множеството корекции. Съвременната козметика позволява умереното коригиране на лицето с помощта на инвазивни методи, но те трябва да бъдат навременни и разумни.
Подбирайте процедурите според възрастта си
Съществуват някои общи препоръки по отношение на възрастта: на 25 години се препоръчват процедури за хидратиране на кожата като кислородна терапия. Около 30-40 години са процедурите с лазерно подмладяване и лазерни пилинги. Важно е да не забравяте, че за измененията в тъканите на лицето оказват влияние множество фактори: генетичните особености, начина на живот, хормоналния профил и прочее. Затова процедурите трябва да се подбират внимателно от дерматолог.
Пилингите насърчават регенерацията на кожата, лазерните процедури стимулират образуването на колаген, а хиалуроновата киселина овлажнява добре.
Хранете се правилно
Важно е през целия си живот да се храните разнообразно и балансирано. Добре е да избягвате продуктите, богати на транс-мазнини, храните с добавена фруктоза и излишното количество сол. Ежедневно приемайте не по-малко от 500 г плодове, листни зеленчуци и зеленчуци – те съдържат биологически активни вещества, витамини, минерали и хранителни влакна (гаранти за добро храносмилане и здрава микрофлора в червата).
Обърнете внимание на хранителните продукти, съдържащи голямо количество витамини В6, В12, К, D3 и фолиева киселина, омега-3 мастни киселини, калций, магнезий, зинк, селен, йод. Бъдете предпазливи с изкуствените добавки.
Учените споделят, че е добре да ограничите количеството въглехидрати в менюто си и да изключите от него пържените, печените и сладките картофи, както и алкохола. Доказано е, че този тип хранене намалява риска от сърдечни заболявания, хипертония и инсулт.
Текст: Fashion Inside
Снимки: Piabay