Есента, твърдят съвременните психолози, е сезонът на истинската любов. Нека подкрепим това твърдение, разкривайки цялата красота на чувствата си към нашата… кожа. Даряваме я със здравословна порция есенни плодове и зеленчуци.
Круши
Крушите са вкусно и ефективно средство за борба със стареенето на кожата. Освен че задоволява апетита ни за сладко, този есенен плод е чудесен източник на фибри, които допълнително намаляват нивото на захарта в кръвта. Друг полезен компонент на крушите – арбутинът, се слави като едно от най-ефективните и безопасни вещества с депигментиращи свойства. Той потиска синтеза на меланин в кожата и по този начин спомага за нейното изсветляване.
Бюти рецепта: Блендирайте 1 узряла круша заедно със семките и ще получите много нежен пилинг за лице. Ензимите и антиоксидантите ще премахнат мъртвите клетки и токсините, отваряйки порите за усвояване на ценните витамини и минерали на плода.
Ябълки
Ябълките съдържат антиоксиданти, които предотвратяват увреждането на кожните клетки. Около две трети от антиоксидантите, съдържащи се в ябълките, всъщност са в кората. Те също така са богати на витамини от групата B, които помагат в борбата с различни кожни раздразнения. Ябълките са източник на витамин С, фибри и флавоноиди. Витамин С е мощен антиоксидант, който помага при различни кожни състояния, от акне до преждевременно стареене, борейки се срещу уврежданията от свободните радикали, както и с факторите на околната среда. Също така стимулира производството на колаген в кожата.
Бюти рецепта: Една средно голяма ябълка настържете на ситно с помощта на ренде. Вземете една супена лъжица от настърганата ябълка и добавете към нея супена лъжица суров мед. Смесете ги добре. Нанесете върху лицето и шията. Оставете за 15-20 минути, след това изплакнете с хладка вода. Ползвайте маската 2-3 пъти седмично, за да постигнете естествено сияние на кожата.
Грозде
Сочното грозде е пълно с флавоноиди, които действат като слънцезащитен крем, предпазвайки кожата от UV радиацията. Освен това тези антиоксиданти увеличават притока на кръв към кожата, осигурявайки й кислород и хранителни вещества. Алфа-хидрокси киселините в гроздето се грижат за премахването на мъртвия епидермален слой и го заместват със здрави клетки. Аскорбиновата киселина подпомага и процеса на подмладяване, а заедно с това и бързото премахване на белези от различен произход. Благодарение на естествените овлажнители като витамин Е този плод поддържа водния баланс на кожата, придавайки й свежест и мекота.
Бюти рецепта: Намачкайте няколко зърна грозде и нанесете върху лицето си. Ефектът е изсветляване и изглаждане на тена, кожата изглежда по-млада и сияйна.
Тиква
Каротеноидите, придаващи интензивния цвят на тиквата и на други плодове и зеленчуци, притежават силна антиоксидантна активност. Те се свързват със свободните радикали в клетките и възпират негативното им въздействие върху кожата. Витамин С, който също се бори с оксидативния стрес, насърчава синтеза на колаген, поддържайки кожата еластична, гладка и по-млада. Богата на цинк, ниацин и омега-3 мастни киселини, тиквата контролира омазняването на кожата, подобрява защитната й бариера и я предпазва от възпаления.
Бюти рецепта: Нанасяйте върху проблемните зони смес от ситно настъргана тиква, мед и пресен лимонов сок веднъж седмично за около 20 минути, за да се отървете от черните точки, акнето и излишния себум.
Червено цвекло
Цвеклото е богато на фолиева киселина, фибри и важни микроелементи. Кожните клетки са силно зависими от фолиевата киселина. Тя подпомага синтеза на ДНК, забавя стареенето и предотвратява проблеми като себорея и витилиго. Пълно с беталаини и полифеноли – фитохимикали с невероятни антиоксидантни, противовъзпалителни и детоксикиращи свойства, цвеклото неутрализира неблагоприятните ефекти на околната среда върху нашата кожа, като я поддържа чиста, стегната и здрава.
Бюти рецепта: Добавете малко сок от цвекло към любимата си глинена маска за лице, за да се отървете по-лесно от несъвършенствата. А за премахване на упорития целулит смесете 1 настъргано цвекло с лъжица мед и лъжица черен пипер. Разнесете върху засегнатите места, увийте ги във фолио и изплакнете след 30 минути.
Текст: Десислава Найденова – Вичева
Снимки: Pexels