Напоследък все по-чест се говори, че се разболяваме заради храната. Ние не сме толкова крайни и вярваме, че редица други фактори също са отговорни за едни или други заболявания, но също така не отричаме, че това, с което се храним оказва положително или недотам положително влияние върху организма. Вземайки това предвид и добавяйки факта, че силната имунна система е в основата на превенцията срещу грипа и настинките, то би било добре да знаем повече за нейното стимулиране. А след като това е възможно и чрез храната, то нищо не пречи да бъдем по-отговорни, нали?
Но кои са най-полезните храни, от какво точно има нужда нашият организъм, а дали наистина всичко е полезно? Вероятно всички сме чували за свойствата на лимоните и ние не отричаме тяхната цитрусова сила, но в следващите редове събрахме други 8 мощни храни и напитки, всичките лесно достъпни и разбира се – много полезни за организма, особено сега, при смяната на сезоните…
Прополис
Вероятно знаете колко ценен е медът за здравето, но прополисът има не по-малко значима роля в изграждането на силен имунитет. Той е храна с много високо съдържание на аминокиселини, витамини и биофлавоноиди ( атиоксиданти), което го прави мощен тонизиращ продукт, с широк спектър от полезни свойства. Освен като имуностимулант прополисът действа още като атимикробно, антивирусно и антигъбично средство и се препоръчва при чести респираторни проблеми или внезапен срив на имунната система.
Черен бъз
Друг мощен атиоксидант, съдържащ флавоноиди и известен с противовъзпалителните си свойства е черният бъз, или по-конкретно: направеният от него сироп. Сиропът от бъз е познат у нас от поколения както като ефикасно средство при настинки и грип, така и като превенция срещу същите. Това, което сме научили от нашите баби е, че ползите на черния бъз са най-големи, когато той се приеме в първите 24 часа след проявата на начални симптоми на разболяване. През останалото време пък е чудесен (и много вкусен) начин да започвате сутрините си.
Чесън
Въпреки отблъскващия аромат, за човечеството от незапомнени време чесънът е сред най-силните средства за борба с различни инфекции. Антивирусните и антибактериалните му свойства са свързани с подпомагане на функцията на белите кръвни клетки (левкоцити), както и с укрепване на имунната система. Имайте предвид обаче, че термичната обработка отнема голяма част от полезните му вещества, затова е препоръчително да добавяте чесън почти в края на кулинарния процес.
Яйца
Когато някой спомене яйца първата асоциация е с техния жълтък, който е богат на желязо, витамин А и витамин D, всичките важни за добрия имунитет. Истината обаче е, че в белтъка на яйцата се съдържат не по-малко значими и питателни съставки, от който организмът се нуждае за да функционира правилно. Затова съветът както на лекарите (така и на бабите) е – не делете яйцата, а използвайте пълноценно комплексът от полезни вещества, който се съдържа в тях.
Сладък картоф
Вкусът на сладките картофи е нещо средно между тиква и кестен, а полезните им качества са като за още поне три зеленчука. Макар да стават все по-известни в кулинарията в момента, всъщност сладките картофи са едни от най-старите зеленчуци, които човечеството познава. Те са богати на витамин А, витамин С и B6, мед, натрий, и за разлика от по-полулярния им роднина, имат нисък гликемичен индекс. Известно е че витамините А и С се борят успешно с инфекции и понижават риска от хронични заболявания, а добрата новина е, че един средно голям сладък картоф ви дава повече от достатъчно витамин А и почти 40% от дневните нужди от витамин С.
Боровинки
След като споменахме един от любимите си зеленчуци, сега е редно да включим и плодов представител, в лицето на боровинките, например. Боровинките са заредени с антиоксиданти, което ги прави желана част от всеки здравословен начин на живот. Ключовите вещества, съдържащи се в тъмните топчета се наричат антоцианозиди, и точно те са отговорни за изграждането на здрави кръвоносни съдове и правилна циркулация на кръвта в тях. Още едно от много полезни свойства на боровинките е контролът, който оказват над кръвната захар. Изследвания показват, че консумацията на боровинки спомага за намаляването на глюкозния отговор на тялото след обилна консумация на съдържащи захар храни.
Сьомга
До момента не сме споменали нищо за месо? Да прави сте, веднага поправяме това и отдаваме внимание на един рибен представител – сьомгата. Голямото количество здравословни мазнини, което се съдържа в сьомгата е незаменимо за правилното функциониране на имунната система. Сьомгата е известна като отличен източник на Омега – 3 мастни киселини, които регулират дейността на белите кръвни клетки и имат антивъзпалителни качества. Като допълнение във вкусната риба се съдържат витамин А, витамин D и селен, които подпомагат производството на антитела в организма.
Зелен чай
За финал оставихме една напитка, която е най-честата асоциация, спомене ли някой здраве и чай заедно. Става дума за зеления чай, разбира се. Неговите имуностимулиращи свойства се дължат на богатото съдържание на полифеноли – мощни растителни антиоксиданти, които успешно се борят с различни вирусни инфекции. Най-голяма полза от зеления чай може да се извлече като се запарва в почти кипяща вода за не повече от 2 минути. Важно е да знаете и че когато пиете зелен чай не е добре да консумирате млечни продукти през следващите два-три часа, защото белтъкът от млякото се свързва с полифенолите на чая и пречи на усвояването на антиоксидантите от организма.
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Unsplash