Всички знаем колко неприятно може да бъде „слагането под общ знаменател“. Мазнините или известни още като есентиалните мастни киселини не трябва да ви плашат. Те са наистина важни за нормалното функциониране на организма, а и за добрата форма, разбира се.
Основните видове мазнини, които приемаме чрез храната, са наситени и ненаситени. Вторият вид, към който спадат и различните видове омега, притежават двойна връзка между въглеродните атоми – ако е една те са мононенаситени (омега-9) или множество – полиненаситени (омега-3 и омега-6).
Омега-3 мастните киселини са незаменим помощник при нормалното протичане на метаболитните процеси, като е важно да подчертаем, че организма не произвежда самостоятелно тези мастни киселини. Той ги получава единствено отвън, чрез храната. Ако сме оставили впечатлението, че омега-3 е само едно-единствено вещество, веднага ще се поправим – това са цяла група мастни киселини, които се различават по своята структура и биохимически свойства, както и по взаимодействието си с организма.
Освен че изпълняват множество съществени биорегулиращи и структурни функции в организма, те са изключително полезни, защото влияят на естественото съсирване на кръвта, понижават риска от образуване на тромбове и увеличават притока на кислород и хранителни вещества в тъканите и клетките.
Откъде да си ги набавяме? От различните видове риба, като сьомга, пъстърва, херинга, скумрия, риба меч, риба тон, сардини, както и от лененото и слънчогледовото семе.
Омега-6 мастните киселини също притежават достатъчно полезни свойства като да въздействат на понижаването на холестерола в кръвта, да усилват регенерацията на тъканите и да подобряват състоянието на кожата и косата, а и още, и още и още. Най-често можем да си ги набавим чрез консумацията на слънчогледово олио, слънчогледови и тиквени семки, пшенични зародиши, сусам, безсолни ядки – орехи, бадеми, лешници.
Но всички тези положителни въздействия се постигат единствено, когато в организма се поддържа правилно съотношение между двата вида омега мастни киселини. Според последните изследвания то трябва да се състои от 4 части омега-3 и една част омега-6 мастни киселини. Липсата на равновесие в съотношението може да предизвика неприятни отклонения от нормалното функциониране на организма.
За да поддържаме точния баланс е необходимо да съобразяваме количествата от тези продукти в менюто си. Например, препоръчителната доза за омега-3 мастните киселини е две порции риба в седицата. Това количество се препоръчва за профилактика на сърцето. Ако искате да подпомогнете оздравяването му е добре да приемате по 1 грам омега-3 на ден, които се съдържат в 50 грама риба.
Най-силният растителен „доставчик“ на омега мастни киселини е лененото семе. Около 30 грама от тях или една шепа орехи съдържат 2,5 грама омега-3 мастни киселини. Това се равнява на 100 грама сьомга.
Редовната употреба на растителни масла при приготвянето на храна доставя необходимото количество омега-6 мастни киселини. Освен това те подпомагат възстановяването на баланса между двата вида омега мазнини.
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Unsplash; burst.shopify
Вижте още: