Ако четете тази статия в първите часове след посрещането на новата година (след цяла поредица от коледни и новогодишни празненства), значи сте щастливци. Това не е един от онези безсмислени текстове със съвети как да прикриете тъмните кръгове под очите с коректор или да скриете недоспиването с няколко слоя спирала върху миглите си (е, няма такъв грим, който да замаскира вечерите с безкрайни наздравици и обилно преяждане). Това е статия за първа помощ след обилно празнуване.
Сутринта след празника вероятно ви подсеща деликатно (и не съвсем деликатно) за изминалата вечер: с неприятна тежест в стомаха и стабилен махмурлук. Целият свят се е стоварил върху главата ви, нали? Главоболие, умора, гадене, отпадналост, чувствителност към шумове и светлина… малка част от синдрома на „на другата сутрин”. Как да се справите с неприятните му ефекти?
Проблемът: Тежък махмурлук.
Решението: Обилно количество сокове – прясно изцедени с много витамин С (грейпфрут, портокали, лимон). Зелевият сок, стига да не е прекалено солен, също е решение, заради високото съдържание на витамини от В- групата и други безценни аминокиселини и микроелементи. Айранът с минимално количество сол има отлично действие. Една топла, зеленчукова супа или телешко варено ще е истински балсам за изстрадалия стомах. Избягвайте подправките като черен пипер и лютивите добавки. Яйцата са висококалорични и полезни в такива случаи. Един омлет с айран дава усещане за ситост и успокоява стомаха.
Проблемът: Преяждане с празнични гозби.
Подуване, болки в стомаха и онази неприятна тежест, която ви дава усещането, че всеки миг ще се пръснете. Няма да споменаваме за количеството погълнати калории, което отдавна е надскочило четирицифрено число.
Решението: Забравете за всичко мазно, сладко, пържено и солено. Ако почувствате глад, наблегнете на храни, които стимулират образуването на хормона серотонин. Това са продукти, съдържащи триптофан (градивната единица на серотонина) – банани, пуйка, млечни продукти и грах.
За да се отървете от тежестта в стомаха и допълнителните калории, движете се или още по-добре – спортувайте. Без значение от времето навън. Движението ще подобри настроението и метаболизма ви.
Проблемът: Похарчили сте твърде много пари.
„Голяма работа, това все пак е новогодишната нощ!” Вероятно устата ви е произнесла тази фраза няколко пъти предишната нощ. По-лошото е, че тя често пъти е била съпроводена от поръчването на изключително скъпо шампанско, за да впечатлите останалите или да се почувствате „човек”. Събуждайки се на сутринта с празен портфейл и изпразнени кредитни карти обаче със сигурност не е добро начало на новата година. Нали?
Решението: Вероятно не звучи много тежкарско, но предварителното планиране на бюджета за вечерта (докато все още сте трезви) е добра идея.
Оставете кредитните си карти у дома и оставете в себе си само определена сума в брой. Добра идея е и да се уговорите с таксиметров шофьор да ви вземе от партито срещу предварително платена сума. Така няма да се притеснявате, че може да не ви останат пари, за да се приберете у дома.
Ако моментът с предварителното планиране лееекичко ви се е изплъзнал, помислете за малък заем от приятел или роднина и за излишните разходи, които бихте могли да си спестите до заплата.
Проблемът: Лека форма на депресия.
Празничният сезон е изпълнен както с радости, така и със стрес. Събирания с приятели и роднини, подаръци, вкусна храна, разпродажби… След новогодишното парти обаче празничният адреналин рядко спада. Мисълта за връщането към ежедневната рутина и скучната работа бързо изтрива спомените за вълнуващите места и нещата, които сте правили по празниците.
Решението: Обърнете поглед назад към празниците от предишните години и си припомнете как сте се чувствали след края им тогава. Всеки път ли изпадате в летаргия след края на почивните дни? Ако отговорът е „да”, то шансовете ви за депресия и тази година са високи. Замислете се какво направихте последния път, за да се почувствате по-добре. И се опитайте по възможност да прекарвате повече време в компанията на приятели.
Текст: Fashion Inside
Снимки: Unsplash