Понякога учените избират изненадващи теми и области, в които да провеждат своите изследвания. Сред тези теми попада и приятелството и както се оказва от няколко различни и независими едно от друго проучвания, то може да има трайно положително въздействие върху нашето здраве и цялостно благополучие.
Подобрени функции на мозъка
Социализирането може да тренира ума ни. Според едно проучване, колкото по-често хората общуват с другите, толкова по-високи резултати имат те на когнитивните тестове.
Освен това изследване в American Journal of Public Health установява, че сред по-възрастните жени, които са имали ежедневен контакт с приятели, рискът от развитие на деменция е намален с 43% в сравнение с тези, които са имали контакт по-рядко от веднъж седмично. Това може да се дължи на факта, че социалното взаимодействие помага за формирането на нови синаптични връзки в мозъка, предотвратявайки влошаването на когнитивните процеси.
По-ниски нива на стрес
Когато изследователи от Лондонския университетски колеж измерват нивата на кортизол (един от маркерите за хроничен стрес; хормон, който се освобождава, когато тялото е подложено на стрес) при индивиди 30 минути след като субектите се събудят, те откриват, че най-самотните хора имат нива с 21% по-високи от тези, които са най-социално свързани.
Според медицинското училище в Харвард „социалните връзки помагат за облекчаване на нивата на стрес, които могат да навредят на сърдечните артерии, чревната функция, регулирането на инсулина и имунната система“. Според едно малко проучване, когато децата излизат с приятелите си по време на стресова ситуация, те произвеждат по-малко кортизол.
Самотата и социалната изолация са свързани с редица психични проблеми, включително депресия и тревожност. Наличието на силна социална мрежа може да ви помогне да подобрите настроението си и да осигурите чувство за принадлежност. Прекарването на време с приятели може да освободи ендорфини – химикали в мозъка, които ви карат да се чувствате щастливи.
По-дълъг живот
Изследователи са открили, че при хората с хипертония, които чувстват, че могат да се отворят пред приятели, вероятността състоянието им да остане неконтролирано е три пъти по-малка. В друго проучване, което проследява хора в продължение на четири години, онези, които са най-малко самотни, могат да очакват кръвното им налягане да бъде с 14,4 пункта по-ниско от това на тези, които са най-изолирани.
Текст: Деси Найденова
Снимки: Freepik