Ако не сте от хората, които обичат да висят във фитнес залите или да тичат сутрин в парка, за да поддържат перфектна форма, то скандинавското ходене е точно за вас! То се превърна в абсолютен хит в голяма част от европейските страни и продължава да трупа все повече и повече поддръжници. Упражняващите този спорт са убедени, че той успешно замества различните видове фитнес, а действието му е конкурентно на плуването, което се смята за най-физиологичния спорт: ефективен, нетравматичен, приятен… перфектният спорт за всяка възраст и физическа кондиция!
Какво представлява?
Скандинавското ходене или оригиналното трудно произносимо Sauvakävely („саувекявелю“) всъщност е активно ходене с помощта на специални щеки. Началото му е поставено във Финландия, където през 40-те години на миналия век професионалните ски бегачи го практикували с помощта на туристически бастуни, за да поддържат форма през летния сезон. До 1990 г. този вид спорт бил известен само във Финландия, затова в началото бил наричан „финландско ходене”. Едва по-късно, когато започнало разпространението на скандинавското ходене по света, то получило сегашното си наименование.
Разликата между обикновения туристически бастун и щеката, която се използва при скандинавското ходене, е в материала. Този за трекинг не издържа на ударите с повърхност и не се огъва, изработен е от смес на въглен и стъклени фибри, лек е и надежден.
Кой може да го практикува?
Всеки, който е физически активен. За да се практикува скандинавското ходене, не е необходима специална физическа подготовка, определено телосложение или скъпа екипировка. Важно е облеклото да бъде комфортно, за да се чувствате добре.
Скандинавското ходене е спорт, подходящ за сваляне на килограми и е два пъти по-ефикасен от джогинга. Много по-безопасен за ставите, колената и гърба. Благодарение на специалната техника на ходене с използване на щеки, натоварването на ставите се отнема и 90% от тялото ви работи активно.
С един час ходене горите около 300-400 калории (за справка – с джогинга горите около 155-200 калории). Скандинавското ходене помага при безсъние, намалява нервното напрежение, подобрява самочувствието и повишава работоспособността. Затова психиатрите го препоръчват на страдащите от депресия. Препоръчително е и за хора, страдащи от хипертония. Редовните тренировки укрепват сърдечно-съдовата система.
Техника на ходене
Скандинавското ходене е лесно, но за да имате максимална полза от него, трябва да усвоите техниката, която е типично скиорска: едновременно придвижване на левия крак и лявата ръка и обратно. Стъпва се първо на пета, а след това тежестта се пренася на предната част на ходилото. За да не ви доскучае, опитайте следните варианти: бързи крачки, широка стъпка, паралелно движение на щеките и краката (левия крак с лявата щека, десния крак с дясната щека). А за по-голямо натоварване, можете да редувате ходенето с бягане и подскоци или към щеките да прикрепите допълнителна тежест.
Текст: Fashion Inside
Снимки: Press