Лято, слънце, слънчево изгаряне… Е, това последното бихме могли да си го спестим, ако ги нямаше желанието ни за бърз тен/страхотната компания на плажа/измамната сянка на чадъра. Пораженията обаче са на лице (и на гръб, и на ръце, и на крака), а болката не спира да ни напомня за прегрешението със слънчевите лъчи и да ни подканя да намерим решение на проблема.
Обикновено типичните симптоми при слънчево изгаряне се проявяват 4-8 часа след пораженията на слънцето. Те могат да бъдат леки (слаби зачервявания и затопляния на кожата, придружени от сърбеж и парене), средни (с мехури и силно зачервяване на кожата) и тежки (когато горният слой на кожата е силно разрушен и лесно се отделя).
Какво да направим при слънчево изгаряне?
-На първо място пийте много вода. При изгаряне на кожата се получава загуба на течности, която е най-добре да балансирате с приема на голямо количество вода. Билковият чай и минералната вода са идеалното решение. Поне два литра дневно.
-В домашни условия най-доброто, което можете да направите, е да охладите изгорената кожа. За това помагат компресите с извара или кисело мляко. При изгаряния на лицето благотворно действат резенчетата краставица или пакетчетата с чай от лайка.
-Важно е поразените от слънцето места по кожата да мажете обилно с козметика за след слънце или хидратиращи кремове по няколко пъти дневно. Така ще се погрижите за по-бързото възстановяване на кожата.
-Растението с чудодейно действие при изгаряне на кожата се нарича алое вера. Чистият гел от алое осигурява моментално охлаждане и премахва болката и сърбежа. Кожата се снабдява с витамини и минерали и оздравява по-бързо. Гелът от алое действа противовъзпалително и предотвратява усложненията от изгарянето.
Лекарствата – за и против
При наличието на силни болки върху кожата може да се наложи и употребата на медикаменти. Ако оплакванията са повече от обикновен сърбеж и леко парене, а започнат да се образуват мехури, домашните лекарства и продуктите за след слънце няма да са достатъчни, за да премахнат болката и да помогнат за заздравителния процес на кожата.
При тежките случаи се налага употребата на лосиони, съдържащи кортизол, които действат противовъзпалително и са леко обезболяващи. В никакъв случай не започвайте самолечение, а най-напред се консултирайте със специалист.
Текст: Велиана Симеонова
Снимки: Unspalsh