Най-важното е да промените рутинните практики. Повечето от нас се грижат по един и същ начин за кожата си през цялата година, но това не трябва да е така, защото метеорологичните условия са различни.
Изборът на козметика
През зимата избягвайте агресивното почистване на лицето с ексфолиращи продукти. Избирайте кремове, които не съдържат изсушаващи съставки. Сменете хидратантния крем с по-мазен. Продукти, означени като „нощни кремове“, могат да свършат добра работа. Най-подходящи са кремове, които не запушват порите – например тези с масло от авокадо, иглика или бадем и с минерални мазнини. Можете също да търсите лосиони, които съдържат „влагозадържащи агенти“, клас вещества (като глицерин, сорбитол и алфа-хидрокси киселини), които запазват влагата.
Ако кожата на лицето ви е неприятно суха, избягвайте тежки пилинг маски и такива, които са базирани на глина и тонери на алкохолна основа, защото те изсушават. Вместо това изберете почистващо мляко или мек пенлив препарат и маски, които са „дълбоко хидратиращи“. Слънцето през зимата е не по-малко опасно за кожата, особено в планината, където се отразява и от снега. Непременно използвайте крем със слънцезащитен фактор.
Преди гримиране
През зимния сезон избягвайте нанасянето на прахообразна пудра – заменете я с кремообразен фон дьо тен. Изберете продукти, които са две в едно – съдържат и крем, който се полага преди нанасянето на фон дьо тена. За предпочитане е да не ползвате козметика с матиращ ефект, защото изсушава. Смята се, че водоустойчивият молив и спирала са за летния сезон. През есента и зимата обаче дъждът и снегът са сериозна причина, за да продължите да ги изполвате.
Под душа
Да, знаем, че е зима и няма нищо по-желано от горещия душ, но той изсушава кожата. Взимайте си приятно топли, кратки душове. Вместо да киснете часове под горещата струя, затоплете добре банята с пара и пуснете не много топла вода. Къпете се под 10 минути. Щадете кожата. Не използвайте агресивни продукти, като например дехидратиращи и антибактериални сапуни и душ гелове, подменете ги с мек сапун. А вместо остра гъба или тривка използвайте ръката си. Най-подходящият момент за хидратиране на кожата е веднага след като излезете от банята, защото тогава порите са отворени и кремовете и лосионите се абсорбират най-добре.
Ръцете
Подайте ръка на ръцете – кожата им е тънка и през зимата често се напуква. Задължително слагайте ръкавици, като изберете кожа или памук, вместо вълна, защото тя дразни. Мажете с мазен крем два пъти на ден.
Устните
Грешно избраният балсам за устни не само няма да помогне, но и ще навреди. При напукани, сухи устни трябва да използвате вискозни, а не восъчни балсами за устни, за да се даде възможност на съставките да проникнат през пукнатините. Силно ароматизираните и базираните на ланолин продукти трябва да се избягват.
Микроклиматът
Овлажнете въздуха в помещенията с овлажнител. Проветрявайте по-често. Най-добрата температура за сън е 21 градуса, не повече.
Текст: Антоанета Баева
Снимка: Unsplash
Вижте още: