Амелия Еърхарт – полетът на една мечта

x

„Просто разбрах, че трябва да летя“


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amelia Earhart (@ameliaearhartofficial)


Днес ви припомням историята на една жена, чийто мечти са по-големи от времето, когато е живяла. За смелостта да ги следва и за силата да бъдеш себе си в един мъжки свят! Амелия Еърхарт е пример, чийто живот е емблематичен не само за женската еманципация, но периодично е вдъхновение за модните дизайнери.

Родена в края на 19 век в градче в Канзас, в семейството на евреи, тя от малка проявя буен нрав. Възгледите на майка й за възпитанието на момичета, има по-малка сестра наричана Пидж, прекрачва семейните стереотипи на времето, като така подкрепя характера на голямата си дъщеря. Ако в онези години за едно малко момиченце е било нормално да се държи прилично, изискано и да запълва времето си с игра на кукли, то бъдещият пилот се отдава на забавления характерни за момчетата и то на тези, които минават за палави. Едва на 7 пожелава да има увеселително влакче и импровизирайки постига до голяма степен целта си. Закача нещо като релси на покрива на тяхната къща и се спуска по тях, седнала в дървена кутия. След смелото преживяването се сдобива с разцепена устна и съсипана рокля, но с блясък в очите. С възхищение се изправя и заявява на сестра си, че все едно е летяла!



„Момичето трябва винаги да вярва напълно в себе си като личност.“

До 12 години Амелия се обучава от гувернантка, свободомислещата си майка и баба си. Когато за първи път е заведена от баща си на панаир, който искал да полетят, виждайки самолет заявява, че не изглеждал интересно. Каква ирония, най-известната жена пилот в историята намира самолетите за скучни, но тогава е била едва на 10.

Засилващите се проблеми с алкохола на баща й променят финансовото положение, което довежда до преместване на банкрутиралото семейство и постъпването на дъщерите в държавно училище, като са отглеждани от приятели в друг град. След успешното дипломиране на гимназия Еърхарт продължава обучение в колеж в Пенсилвания, но скоро напуска, гледайки към нови по-предизвикателни хоризонти. С включването на Съединените американски щати към първата световна война през 1917 година тя се присъединява като сестра към Червения кръст в Онтарио, след получаване на нужния сертификат. След края на войната решава да продължи образованието си и постъпва в Колумбийския университет, който обаче не след дълго напуска.



„Жените трябва да се опитват да правят нещата както мъжете. Когато се провалят, провалът им за другите трябва да бъде предизвикателство.“

Първият 10 минутен полет на жената ас е в края на 20-те години на миналия век, след което тя споделя, че тогава е разбрала за нуждата си да лети. Това я отвежда до една от първите жени пилоти Нета Снук, при която се обучава. Не след дълго купува първия си самолет, който нарича „Канарчето“ и записва световен рекорд за жени извисявайки се с него малко над 4200м. Това е една от причините през 1923г. да стане шестнадесетата жена в цял свят получила международна книжка за пилотиране.



„В крайна сметка времената се променят и жените се нуждаят от критичния стимул за конкуренция извън дома си.“

Няколко години по-късно Амелия Еърхарт вече е натрупала сериозно брой часове самостоятелни полети зад гърба си, но съдбата и предоставя поредния остър завой. След няколко недалновидно обмислени инвестиции, свързани с наследството от баба й, тя е принудена да започне работа като учител, а след това и като работник в социалните служби. Тези житейски препятствия обаче не я обезкуражават и тя продължава да се занимава с авиация. Работи като представител на производител на самолети, списва и колонки посветени на авиацията. След няколко предложения за брак от страна на Джордж Пътнам, тя приема, а събитието е факт на 7 февруари 1931г. В деня на венчавката непокорната и изпреварила времето си младоженка изпраща писмо до младоженеца: „Искам да разбереш, че нито ти си длъжен да спазваш средновековните норми на преданост към мен, нито аз се чувствам обвързана с тях“. Еманципирана до крайност тя отказва да приема името на съпруга си, което днес се смята за допустимо, но в онези години е пълзяло по ръба на бръснача на обществен скандал.



„Жената, която може да създаде работа за нея, е жената, която ще спечели слава и богатство.“

Еърхарт напуска сама земната твърд на Харбър на 20 май 1932 година и става първата жена прелетяла над Атлантическия океан. Това затвърждава славата й, последвана от множество отличия, а президентът Хърбърт Хувър лично й връчва златния медал на Националното географско общество.



„Най-ефективният начин да направите нещо, е да го направите.“

Следват множество самостоятелни полети към дестинации, които за техническите възможности на времето са били истинско геройство. Следващата героична стъпка е обиколка около земята, не че това ще е първият такъв полет, но се е предвиждал за най-дългия. Самолетът се издига на 1 юни 1937 следвайки предвидения маршрут за презареждане. Амелия Еърхарт изчезва на 2 юли насред Тихия океан, а издирването й продължава 9 дни и е увенчано с неуспех. Останки не са намерени и до днес, а предположенията за причините за трагичния инцидент са множество, като някои от тях са в зоната на конспиративните теории. Името й остава в световната история не само с постиженията си, но и като пример за несломим дух.


Текст: Константин Стойнов

Снимки: Getty Images/Instagram

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата

Коктейлна рокля Dawnana Regular Fit от ROTATE

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта CP120 Черен от Coach

  Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Бяла рокля в студен ден.

Ако сте пропуснали
Най-четени