Вижте тази публикация в Instagram.
Никой не може да каже кой е измислил обувките на висок ток, но историята ги проследява назад до XV век, когато през 1533 година Катерина де Медичи е изрисувана с подобни творения на сватбата си с Орлеанския дук. Столетие по-късно италианските проститутки започват да ги носят, за да им помагат да се извисяват над тълпата и да бъдат по-лесно забележими от потенциални клиенти. XVII и XVIII век пък въвличат в модата и мъжете, като един от най-изявените привърженици се оказва Луи XIV, който, заради ниския си ръст от 1.63 м, носил 13-сантиметрови токове.
Вижте тази публикация в Instagram.
Историята на няколко други типа обувки обаче разкрива малко повече детайли, най-вече за своя създател. Неговото име е Салваторе Ферагамо и на него дължим високите платформи, дамските сандали в познатия им до днес вид, високите токове с метални щитове и корковите подметки. Обувките и чанти от крокодилска кожа също са негово дело, а през 1947 година създава прочутите си „невидими сандали”, за чиято изработка използва найлонови прозрачни влакна. През същата година печели наградата „Ниймон Маркъс”, която дотогава се е присъждала само на дизайнери на облекла.
Вижте тази публикация в Instagram.
Но да започнем отначало. Дизайнерът е роден е през 1898 година в Бонито, Италия. Любовта му към модата датира от ранна детска възраст, защото създава първия си чифт обувки едва на 11-годишна възраст, като някои източници сочат, че е бил на 9 години. Изработва ги като изненада за сестра си, на която предстои първо причастие.
Вижте тази публикация в Instagram.
Отрасва в семейство с 14 деца. Напуска училище, за да чиракува при известния тогава обущар Луиджи Феста, а 2 години по-късно дотолкова усвоява наученото, че отваря свои собствени работилница и магазин. През 1914 година емигрира в Щатите, а съдбата го отвежда в Санта Барбара, където започва да изработва обувки по поръчка на American Film Company. Когато филмовата индустрия се установява в Холивуд, Ферагамо, който вече е любимец на звездите, също мести бизнеса си там.
Вижте тази публикация в Instagram.
Салваторе държи всеки чифт обувки да се изработва ръчно. Поради тази причина, през 1927 година, той се завръща в Италия, където се подвизават най-способните майстори. Причина за преместването му е и настъпилата Голяма депресия в Щатите. Дизайнерът заживява във Флоренция, където открива своя работилница.
Вижте тази публикация в Instagram.
Любопитен факт е, че той специално е учил анатомия, за да усвои по-добре конструкцията на човешкото тяло. Преди да е навършил 60 години, той вече е създал над 20 000 чифта обувки. В края на 50-те години притежава над 350 патента за обувни нововъведения. Умира през 1960 година, на 62 години.
Днес Salvatore Ferragamo продължава да бъде световноизвестен лейбъл, популярен със своите високи стандарти в дизайна на обувки. Компанията притежава и лейбъла Emanuel Ungaro.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Текст: Станислава Добрева
Снимки: Instagram
Вижте още:
Елизабет Тейлър и рекордите, които тя постави в Холивуд и в личния си живот
Васил Божилов: „Елегантната жена винаги трябва да знае как, кога и колко”