Японският архитект Тойо Ито беше отличен с „Прицкер“ – най-престижната награда за архитектура. Журито му я връчи за концептуално креативни решения, които сякаш са „извън времето“. 71-годишният Ито е шестият японец, отличен с наградата, наричана още архитектурен „Оскар“. The Pritzker Architecture Prize е учредена през 1979 г. от покойния Джей А. Прицкер и съпругата му Синди с идеята да отличава най-добрите постижения в света.
Тойо Ито е роден през 1941 г. в Кейджо (днешният Сеул). Семейството се мести в Токио, където Ито учи в гимназия, а след това в Токийския университет. През 1965 г. се дипломира, а през 1971 г. основава собственото си архитектурно студио. В над 40- годишната си практика създава библиотеки, къщи, паркове, театри, магазини, офис сгради и павилиони. Кариерата му започна с проекта „Бяло U“ от 1976 г. – къща във формата на буквата U, проектирана за овдовялата му сестра, която искала да живее в сграда, различна от токийските високи блокове. През 2001 е завършен друг шедьовър на Ито – библиотеката „Медиатека Сендай“ – кубообразна структура с характерни врати, окачени на стоманени тръби. Именно тази сграда е спомената от журито като „флуидна концепция, която не е ограничена от рамките на съвременната архитектура“. „Неговата архитектура вдъхва оптимизъм, лекота и радост и носи усещане едновременно за уникалност и универсалност“, казват още от журито.
Ито не върви по отъпкани пътища и е посветен на търсенето и експеримента, на баланса между физическия и виртуалния свят. Той проявява изключителна чувствителност към пейзажа и духовното измерение на архитектурата, а в същото време проектите му винаги звучат поетично. „Архитект е този, който е способен да превърне дори една столова в малко по-човешко, красиво и комфортно пространство“, казва Ито и добавя, че за него е голяма чест да бъде отличен с тази награда, защото тя признава позицията му да се бори срещу схемите и принципите на модернизма от последните 100 години.
Тойо Ито е автор на проекти за небостъргачи Porta Fira в Барселона, на музея Serpentine Gallery в Лондон, на стадиона в Тайван, на развлекателния комплекс VivoCity в Сингапур и на много други забележителни здания по целия свят. Като повечето големи имена и той има последователи и щедро раздава опита и познанията си, като от неговото архитектурно студио е започнал пътят на много от обещаващите млади японски архитекти.
текст: Антоанета Баева
снимки: БГНЕС, Рress