„Обичам творчеството повече от живота, и трябва да изразя себе си преди да изчезна.“
View this post on Instagram
Историята е капризна дама, някои дарява с независима от времето слава, други забулва почти в забвение. Това ме провокира да ви припомня едно име поставило категоричен знак на равенство между модата и изкуството – Соня Делоне. Жената, без която модата днес едва ли щеше да притежава този ярък – живописен колорит и геометрични десени. Артистичната Соня през целия си живот се стреми да трансформира облеклото в изкуство и изкуството в облекло. Нейната мечта е да превърне живописта в едно динамично и трансформиращо се изкуство. Има ли по-разумен и логичен начин да бъде постигнато това от визуалната сила на облеклото?
Ранните години на един естет
„Слънцето изгрява в полунощ“
Но как започва всичко? Родена е през 1885 в Украйна като Сара Щерн, на пет години попада под крилото на заможния си чичо, който живее в Санкт Петербург и в крайна сметка я осиновява. Благодарение на него се запознава с културния живот на града, изучава френски, немски и английски и често пътува по време на ваканциите, посещавайки големите музей на Европа. Усета й към изкуството е забелязан от училищния преподавател по рисуване, който я насърчава. Когато навършва 18 по негов съвет продължава да развива заложбите си в Художествената академия в Карлсруе, където се задържа две години. Привлечена от столицата на изкуствата Соня се премества в Париж, където продължава обучението си в академия La Palette. Посещавайки множеството художествени галерии и ателиета попада в средата на новаторската артистична младеж. Амбициозна и жадуваща за нови хоризонти, за кратко попада под влиянието на Гоген, Ван Гог и Русо.
Под венчилото
Популярността на Соня нараства не без подкрепата на първия й съпруг – немският колекционер, критик и галерист Вилхем Уде. Благодарение на него тя представя за първи път творбите си и се запознава с емблематични за епохата творци, като Пикасо и Брак. Великолепната сватба е в Лондон през 1910, но бракът им продължава само година. Отново покрай съпруга си артистичната душа се запознава с младия творец Робърт Делоне, заради когото тя се развежда с Вилхем. Срещата им и последвалият втори за Соня брак са началото на един от най-плодотворните и изпълнени с ярки чувства съюзи. От него се ражда синът им Чарлз, който по-късно се превръща в популярен историк на джаз музиката.
В зенита на изкуството
View this post on Instagram
View this post on Instagram
„Цветът е външният слой на света“
Попадайки под силно влияние на кубизма след 1911 Соня Делоне предприема рязък завой от фигуративността и натурализма към геометричната абстракция. Артистичните й търсения са насочени към експерименти, които комбинират ритъм и ярки плоскостно нанесени цветове. Творческата посока на артистичното семейство често се определя от специалисти като „версия на кубизма“ наричана по-късно Орфизъм. Твърди се, че именно раждането на сина им инициира тази посока на творческо развитие, по конкретно бебешкото одеяло, което Соня изработва. Съшито в ярък геометричен колорит то напомня за украинския фолклорен текстил. Комбинирането на контрастни цветове в разнородни, силно геометрични композиции предизвикват възприятията на окото в една нова творческа динамика. Такава, която се разграничава от всички академични принципи на живописта. Този ярък, неподправен колорит и изявената геометризация са разпознаваемия творчески почерк и на Соня, и на нейния съпруг. Почерк, който поставя под сериозно съмнение стереотипите на класическата живопис и декоративните изкуства.
„В небето преоткрихме движещия се принцип на всяко произведение на изкуството – светлината и динамиката на цвета“
Избухването на Първата световна война е причината артистичното семейство да напусне Париж и Франция, като първо се установява в Испания, а след това и в Португалия. В Испания се запознава с Стравински, Дягилев и Нижински. Руският балет печели много от тази среща – Делоне създава декорите и костюмографията на балета „Клеопатра.“
View this post on Instagram
След войната за Соня настъпва период на активно творчество, което дава началото на поредица от изложби из цяла Европа.
Създава произведения на приложните изкуства, дрехи и обувки, илюстрации, рисунки на карти за игра, дизайн на автомобили, проекти за домашен текстил…
View this post on Instagram
Всъщност тя е първият дизайнер, който създава както облекла така и десените за тях. През 1924 открива първото си ателие за моден дизайн и рисуван текстил, което се приема радушно от новите жени.
View this post on Instagram
Онези, които са осъзнали своята сила и значимост след трагедията на Първата световна война. Променящият се и ставащ все по-динамичен живот, изменя тотално и разбиранията за красиво и модерно, а енергичният характер на Соня я превръща в една от водещите артистични личности на епохата. Участва в организирането на множество изложби и е една от основните сили в популяризирането и приемането на новото изкуство. Признат е и приносът и за големия следвоенен възход на абстракционизма в Франция. Нейните търсения се простират върху проекти за витражи и мозайки, създаване на керамика, илюстративната графика и разбира се текстилния дизайн.
През 1937 г. творческият порив я отвежда до далеч по-мащабни хоризонти. Заедно със съпруга си участва в създаването на интериора на френския павилион на Световното изложение в Париж. Творбата им, с грандиозния размер от 235 квадратни метра, е отличена със златен медал.
След смъртта на съпруга си през 1941 г. тя продължава да работа по техни съвместни проекти и всячески се стреми да запази името му в историята на изкуството. Публикува негови теоретични трудове и на почти всяка изложба на абстрактното изкуство, което е особено популярно след Втората световна война, тя излага както свои, така и негови творби. В началото на 60-те Соня дарява на Националния музей за модерно изкуство на Франция 117 произведения на семейство Делоне. Тя е първият жив художник със самостоятелна изложба в не безизвестния Лувър. Печели множество награди като съвременен творец, но най-голямото е ордена на Почетния легион връчен й през 1975 г. Нейният творчески път е прекъснат през 1979г., но след нея остана следа в ярки, колоритни цветове.
Вдъхновителка на съвременната модата
Опростените линии в облеклото и геометризираните кройки си проправят път в модата следвани от ярките цветове, като се превръщат в отличителна черта на 60-те. Декадата, която сякаш е фокусна точка на философията на Соня Делоне – доразвита от млада плеяда дизайнери оставили името си в историята. Ние фенове на модата често забравяме приноса и влиянието на момичето дошло от безбрежната руска земя и превзела европейския артистичен небосклон. Произведенията и днес са във фокуса на ценители и колекционери, а дизайнерите и отдават заслужено внимание. През 2015, за сезон пролет-лято, творчеството на Соня Делоне бе почетено по категоричен и разпознаваем начин от дизайнерите на Dsquared², Junya Watanabe, Loewe, JC de Castelbajac, а ярките и вдъхновяващи цветове и геометрични принтове са сред най-обичаните и днес. Не подценявайте силата на цветовете като израз на вашия личен характер!
„На онзи, който знае как да оцени цветовите взаимоотношения, влиянието на един цвят към друг, техните контрасти и дисонанси, му се обещава безкрайно разнообразие от изображения.“
Текст: Константин Стойнов
Снимки: Getty/ Instagram