Биляна Славейкова е от онези жени, след които е трудно да не се обърнеш. Яркo чаровна и запомняща се. Миксира серия от таланти, сред които журналистическо перо, предприемачески дух и страст към хубавите коктейли. В нея живеят все цветни идеи, които обича да сбъдва. Този път сме заедно, за да ни разкаже за последното си предизвикателство – DISASTER TO MASTER, серия от събития за коктейл ентусиасти, които искат да се научат да забъркват това-онова като истински мастъри.
Биби, разкажи ни какво представлява концепцията DISASTER TO MASTER и как възникна идеята за нея?DISASTER TO MASTER е серия събития за коктейлни ентусиасти. Всяко едно има своя тема. Така например в първото изяснихме баланса на вкусовете и защо той е изключително важна основа за всичко, което ще научим тепърва. Ако искаш да знаеш как да подбереш добре и третираш правилно плодовете, билките, дори яйцето за своя коктейл – ела и ще ти разкрием тайните. Лимон или лайм? Мента или розмарин? Обикновено или драконово яйце на Денерис Таргариен? Не си блъскай главата, питай едни от най-добрите софийски бармани, които се включват в проекта.
Всяко събитие е разделено на две части – теоретична и практическа. В началото барманите разказват всичко по темата на съответния клас. В тази част участниците виждат как се приготвят няколко коктейла. В практическата част избират кой от тях да приготвят и влизат зад бара. Собственоръчно и под надзора на барманите приготвят коктейла си, който минава и техния „качествен контрол“, за да разбере всеки какво може да подобри следващия път, когато го приготвя у дома.
Колкото до идеята – неотдавна с приятеля ми търсехме място, където да се запишем на курс по коктейли. В процеса на редовното ми Facebook мрънкане по темата стана ясно, че има и други желаещи да придобият това умение на чисто любителско ниво, без амбиции да стават бармани. Курс не си намерихме, затова решихме да си направим. Таня Петрова от Перно Рикар пък ни подкрепи, като удари рамо с алкохолите, които да използваме, както и с „ноу-хау“ за баровете и добрите бармани. Така стартирахме заедно.
Какво се случи по време на първите издания на коктейлните недели и с какви знания се прибраха у дома коктейл ентусиастите?
В първото издание Драго Иванов въведе „баланс на вкусовете“ като термин и накратко обясни коктейлната логика, за да може все пак да вникнем, а не да учим коктейли наизуст. Дотук сме усвоили Маргарита, различни сауъри, страхотен коктейл с босилек и джин, леки напитки с френски аперитиви и доста други неща. За мен беше страхотно да видя колко много начини има да разнообразиш най-обикновен джин с тоник. Можеш да сложиш например розмарин, който да „активираш“, като го запалиш. В DISASTER TO MASTER се учим, че не ни трябват скъпи професионални бармански инструменти, за да направим добър коктейл у дома. Шейкърът можеш да замениш с обикновен буркан, ментата можеш да намачкаш с най-обикновена точилка, вместо стрейнър можеш да хванеш най-обикновена цедка.
Първите събирания реализирахте в едни от най-обичаните софийски барове – Public и Спутник. Но този път ще забърквате джин комбинации в галерия. Защо избрахте нов тип локация?
Едно от най-важните неща, които искаме да кажем с DISASTER TO MASTER е, че не ти е нужен бар, за да приготвяш коктейл. Можеш да го направиш в галерия, вкъщи, навсякъде.
Какво могат да очакват участниците от това специално издание на Disaster to Master?
Следващото събитие, на 16 май в Gallery 2.0, е малко по-различно и е част от барманския мастърклас, който се случва по цял свят – Gin College. То е първото от серията ни по-специални издания. Този път няма да правим коктейли, а нещо дори по-вълнуващо – ще се опитаме да забъркаме джин! За целта гост е Дезмънд Пейн, най-опитният Master Distiller в света, който пристига от дестилерията на Beefeater Gin в Лондон. Мистър Пейн ще разкаже моменти от историята на джина, включително какво се случило в Лондон в края на 18-и век, когато джинът се оказал най-достъпната напитка за масите (хвърли око на картината Gin Lane на William Hogarth). Дезмънд Пейн е подготвил и джин тейстинг, за да опитаме джин на различни, подбрани от него брандове и да открием вкуса, който най-много ни допада. След всичко това всеки ентусиаст в тази джин работилница ще се сдобие с необходимите съставки, за да смесва, бърка и опитва, и така сам да разбере що за предизвикателство е създаването на джин.
Полека започнахме да чертаем планове за морски уикенди в обозримото бъдеще. Какви изненади готвите на хоризонта, да не ви заварим зад бара и някой морски оазис от обичайните заподозрени
Юнското ни събитие ще бъде с фокус ром и коктейлите, които можеш да забъркаш с него. Локацията още не е ясна, но със сигурност ще бъде в София. За юли и август обаче със сигурност ще помислим дали да не се изтеглим на изток.
Кои са любимите ти коктейли?
От класическите обожавам Маргарита. Извън нея винаги съм готова да пробвам авторски коктейли. Любимата ми основа е ром.
А любимите ти барове?
В София обичам Public, The Cocktail Bar и СПУТНИК. В Лондон има едно място, наречено BYOC, което означава „bring your own cocktails“ – носиш си алкохола, който искаш за основа, а барманите ти забъркват жестоки неща с него. В Shard (пак в Лондон) на един от високите етажи има коктейл бар, в който можеш да си поръчаш напитка с „лика“ на Одри Хепбърн вътре. Жестоко е.
Искаш ли да започнем седмицата малко по-необичайно? Да си представим, че вдигаме тост за понеделниците. Как ще звучи той?
Ако понеделник беше коктейл, щеше да бъде зле направен деведесетарски Лонг Айлънд, с две сламки, черешка, палмичка и други неприятности. Предпочитам го свободен (като днешния) с Белини или просеко преди обяд. Cheers за щастливите понеделници!
За интервюто: Александра Тошева
Снимки: Славея Йорданова & личен архив.