Когато чуят „моден дизайнер” много хора освен човек, сътворяващ буквално чудеса от няколко метра плат и няколко тегела, си представят и личност с безпогрешен усет към модата и неподражаем стил. За първото са прави – модните дизайнери имат безпогрешен усет към модата, стилът на повече обаче далеч не е неподражаем, ами дори понякога може да се определи като… твърде обикновен. Или поне – ежедневен.
Вероятно ви е направило впечатление как се появяват по-голямата част от дизайнерите, в края на своите ревюта. Не в бляскави рокли, не дори и често в костюми, ами по възможно най-удобния за носене начин. Защо? Защото докато всички се наслаждават на ревюто, те всъщност понасят напрежение в огромни дози, породено от стотиците неща, свързани с организацията преди и по време на едно дефиле. Дали им е до това да носят нещо от сатен или тафта, което ще ги ограничава… съвсем не!
Разбира се има и много дизайнери, които се обличат официално (Карл беше достоен пример за това), но в повечето случай не е така. В по-голяма част от случаите хората, посветили живота си на модата, носят много различен стил от този, който създават. Много по-вероятно е да ги видите с деним и тениска, в идеалния случай и със сако. И всичко това допълнено от ниски обувки, спортни и удобни.
Защо хората, диктуващи модата, не винаги я следват? А как се създават котюр, докато носиш протъркан деним? – отговорите на тези и още подобни въпроси ще научите в следващите осем интересни факта, свързани с ежедневието в дизайнерската професия:
1. Работа и пак работа
Работа, работа, работа… Модните дизайнери искат или не, в даден момент се превръщат в работохолици. Те биват дотолкова погълнати от работата си, че спират да обръщат на всичко случващо се около тях. Включително и на външния си вид. Вероятно и вие сте изпитвали чувството, когато избирате дрехи за някого другиго. Имате по-различен поглед, спрямо този, когато се обличате вие. Е, с дизайнерите е същото…
2. Различна призма
От горната причина, следва и тази – дизайнерите виждат модата през различна от нашата призма. Преди да видим една завършена колекция, тя извървява дълъг път от скиците до аплодисментите на финала на ревюто. И модните дизайнери следват всяка стъпка от този процес, за да са сигурни, че нещата се случват правилно. А това уморява…
3. Натоварване, граничещо с безкрайност
Да, преумората играе съществена роля в отношението на дизайнерите към личния им стил. Само си представете, че сте на техните места и прекарвате цял ден (а много често и нощ) във водовъртежа по създаването на нова колекция. Последното за което ще мислите на следващата сутрин ще бъде „Какво да си облека?”, повече от убедени сме.
4. Първо професионалисти
Вероятно ще се изненадата, но в голяма част от случаите личният стил на дизайнерите, всъщност е много различен от този на модната къща, за която работят. Именно това е причината една част от дизайнерите да не носят собствените си творения. Или поне не ежедневно. На тях им стига, че правят нещо красиво, интересно и интригуващо… за другите!
5. Дизайнери… или свръхчовеци
Не бива да подценяваме факта, че модните дизайнери също са хора. Даже преди всичко са хора. А за повечето хора е характерно да бъдат по-строги към околните, отколкото към себе си. В случая – на дизайнерите им се налага да бъдат критични към това, което създават, за останалото… ами ако остане време.
6. Минимализмът е любов
Минимализмът винаги е бил особена слабост на дизайнерите. Някои от тях дори са успели да го превърнат в свой собствен подпис, макар това което носят да изглежда на пръв поглед твърде семпло и изчистено. Добър пример за това бе Карл Лагерфелд и неговите бели ризи. Просто класика!
7. Комфорт на пиедестал
Вече ви споменахме за удобството, което е така необходимо по време на представянето на новите колекции. Е, същото е изключително търсено, при това в големи дози и в творческия процес. Някъде там, измежду всички скицници, платове, безопасни игли, ножици и акценти, всичко от което още има нужда един дизайнер е само и единствено комфорт.
8. Неизползвани шансове
Вероятно сте чували как на обущаря децата ходят боси. Ами с дизайнерите е нещо подобно, макар те да притежават уникалната възможност да носят последните модни тенденции, още преди светът да ги е видял, рядко използват тези си шансове. Защо ли? Върнете се на точка 1… Просто ра-бо-та и много отдаденост!
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Vogue