Каква е първата асоциация, която ви хрумва, щом видите леопардова щампа? Ако живеете в България, то сигурно в ума ви изникват представи за масова култура, богато гарнирана с „ритмите на народа”. Другият вариант е, като едни истински модни привърженици, да се сетите за емблематичните колекции на Roberto Cavalli. Какъв обаче е шансът за това?
Животинският принт у нас е опорочен от години. Превърнат в запазена марка на поп-фолк индустрията, той масово се свързва само и единствено с нея. Признайте си, колко често ви се случва да не си купите дреха, която харесвате, само защото е украсена с характерните за голямото коте петна? Ние сме го правили, при това неведнъж.
„Ръмжащият” принт обаче далеч не е измислен от музикалната индустрия. Неговата история започва буквално преди стотици години, когато леопардовите кожи били ценни трофеи за ловците. По-късно те се превърнали в скъпа стока, която можели да си позволят само аристократите.
През XVI век те се пренесли в част от полските военни униформи. Идеята била да олицетворяват силата и енергията на голямото животно от семейство котки. Тъй като кожата била доста рядка и екзотична, повечето военни купували по-достъпни материи, които оцветявали в характерните щампи.
Век по-късно модата се отправя към Париж. Богатите французи добавяли към облеклото си яка, мантия или друг аксесоар, „маркиран” с принта.
Щампата продължавала „да пътува” от епоха на епоха, но най-голям интерес предизвиква чак през 40-те и 50-те години на миналия век. Все по-често започвала да се появява в киното, носена от най-емблематичните холивудски красавици.
След Втората световна война Christian Dior представя на света Новата жена в неговата мода. Дамите, които по време на военното положение не можели да си позволят красиви дрехи, започнали да носят вталени леопардови палта, които били израз на разкошен и богат живот.
Christian Dior, 1969 година
Популярността на тенденцията нараства главоломно и дори Първата дама на САЩ Джаки Кенеди демонстрира изтънчен стил и елегантност, появявайки се с леопардов десен.
Джаки Кенеди
София Лорен и Бриджит Бардо
80-те години са време на разцвет на животинската щампа. Тогава тя украсява буквално всичко: от маратонки и ръкавици, до рокли и аксесоари. Време е принтът да навлезе във висшата мода. Първите котешки пътечки, по които прави грациозните си стъпки, са тези на Dolce&Gabbana и Roberto Cavalli. Последният толкова се влюбва в шарката, че до ден-днешен тя е негова запазена марка.
И тази година принтът запазва своята актуалност. Видяхме го в колекциите на не един и два големи бранда, със сигурност ще го виждаме и за вбъдеще.
Giambattista Valli, пролет-лято 2013
Just Cavalli, пролет-лято 2013
Philipp Plein, пролет-лято 2013
Котешката шарка е сред любимите модни хрумвания на световните знаменитости. Лица от киното, модата и
шоубизнеса често избират противоречивия у нас принт за светските изяви, като не се страхуват да го превърнат в основен акцент на визията си.
Леопардовата щампа е красива, но, както всичко друго, най-добре изглежда, когато не се прекалява с нея. Експериментирайте с малки стъпки, като започнете да я добавяте като специфичен детайл в облеклото си. Брошка, изпъстрена с котешката украса, гривна, шал или колан – изборът е ваш.
Ако пък принтът е вашето модно оръжие, не се притеснявайте да го пренесете в по-голяма част от аутфита си. Защото е актуален, интересен и абсолютно непреходен.
Текст: Станислава Добрева
Снимки: Press