Леопард върху горещ ламаринен подиум

x

 

 

 


 

Каква е първата асоциация, която ви хрумва, щом видите леопардова щампа? Ако живеете в България, то сигурно в ума ви изникват представи за масова култура, богато гарнирана с „ритмите на народа”. Другият вариант е, като едни истински модни привърженици, да се сетите за емблематичните колекции на Roberto Cavalli. Какъв обаче е шансът за това?

Животинският принт у нас е опорочен от години. Превърнат в запазена марка на поп-фолк индустрията, той масово се свързва само и единствено с нея. Признайте си, колко често ви се случва да не си купите дреха, която харесвате, само защото е украсена с характерните за голямото коте петна? Ние сме го правили, при това неведнъж.

 


 

 

 

 


 

„Ръмжащият” принт обаче далеч не е измислен от музикалната индустрия. Неговата история започва буквално преди стотици години, когато леопардовите кожи били ценни трофеи за ловците. По-късно те се превърнали в скъпа стока, която можели да си позволят само аристократите. 

През XVI век те се пренесли в част от полските военни униформи. Идеята била да олицетворяват силата и енергията на голямото животно от семейство котки. Тъй като кожата била доста рядка и екзотична, повечето военни купували по-достъпни материи, които оцветявали в характерните щампи.

Век по-късно модата се отправя към Париж. Богатите французи добавяли към облеклото си яка, мантия или друг аксесоар, „маркиран” с принта. 

Щампата продължавала „да пътува” от епоха на епоха, но най-голям интерес предизвиква чак през 40-те и 50-те години на миналия век. Все по-често започвала да се появява в киното, носена от най-емблематичните холивудски красавици.

След Втората световна война Christian Dior представя на света Новата жена в неговата мода. Дамите, които по време на военното положение не можели да си позволят красиви дрехи, започнали да носят вталени леопардови палта, които били израз на разкошен и богат живот.

 


 

 

Christian Dior, 1969 година

 


 

Популярността на тенденцията нараства главоломно и дори Първата дама на САЩ Джаки Кенеди демонстрира изтънчен стил и елегантност, появявайки се с леопардов десен.

 


 

 

Джаки Кенеди

 


 

 

София Лорен и Бриджит Бардо

 


 

80-те години са време на разцвет на животинската щампа. Тогава тя украсява буквално всичко: от маратонки и ръкавици, до рокли и аксесоари. Време е принтът да навлезе във висшата мода. Първите котешки пътечки, по които прави грациозните си стъпки, са тези на Dolce&Gabbana и Roberto Cavalli. Последният толкова се влюбва в шарката, че до ден-днешен тя е негова запазена марка.

И тази година принтът запазва своята актуалност. Видяхме го в колекциите на не един и два големи бранда, със сигурност ще го виждаме и за вбъдеще. 

 


 

 

Giambattista Valli, пролет-лято 2013

 


 

 

Just Cavalli, пролет-лято 2013

 


 

 

Philipp Plein, пролет-лято 2013

 


 

Котешката шарка е сред любимите модни хрумвания на световните знаменитости. Лица от киното, модата и

шоубизнеса често избират противоречивия у нас принт за светските изяви, като не се страхуват да го превърнат в основен акцент на визията си.

 


 

 

 

 


 

 

 

 


 

Леопардовата щампа е красива, но, както всичко друго, най-добре изглежда, когато не се прекалява с нея. Експериментирайте с малки стъпки, като започнете да я добавяте като специфичен детайл в облеклото си. Брошка, изпъстрена с котешката украса, гривна, шал или колан – изборът е ваш. 

Ако пък принтът е вашето модно оръжие, не се притеснявайте да го пренесете в по-голяма част от аутфита си. Защото е актуален, интересен и абсолютно непреходен.

Текст: Станислава Добрева

Снимки: Press

 

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата

Коктейлна рокля Dawnana Regular Fit от ROTATE

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта CP120 Черен от Coach

  Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Бяла рокля в студен ден.

Ако сте пропуснали
Най-четени