Случвало ли ви се е да се чудите понякога защо това сако не си отива с роклята, след като цветово се съчетават добре? Ами защото например роклята е сатенена, а пък сакото – памучно… А защо тези кецове не отиват на този панталон? Поради същата причина – различни стилове са. Водеща характеристика освен напасването в цветово отношение е и нивото на рафинираност, което често бива пропускано по една или друга причина. Днес ще ви разкажем повече именно за тази не често използвана в речта, но пък задължителна за използване в стила дума!
View this post on Instagram
Рафинираността или по-точно нивото на рафинираност определя до колко конкретни дрехи, аксесоари, обувки са официални или ежедневни и съответно къде е границата в съчетаването им. За да бъде това разпределяне максимално лесно, има три отделни нива на рафинираност:
1-во ниво – официални дрехи
2-ро ниво – ежедневни (но все пак елегантни дрехи)
3-то ниво – спортни дрехи
Разгледани по-детайлно, трите нива се характеризират със следните неща:
1-во ниво на рафинираност
Това са дрехи, които само с един поглед се определят като строго официални и следващи бизнес етикета. Тук както може да предположите, влизат костюмите, ризите и вечерното облекло. Материите на свой ред са най-често коприна, висококачествена вълна, кашмир и, макар да е много строго облекло, в първо ниво намират място и пайети, дантела и дори прозрачни материи (особено при вечерните рокли). Колкото до обувките, те са обикновено на висок ток. Най-често от гладка кожа, велур или едноцветен сатен и естествено – винаги официални.
2-ро ниво на рафинираност
Второто ниво включва ежедневните, но все пак елегантни дрехи. Тези, имащи свободни кройки, но и излъчващи голяма доза стил. Кои са? Карираното сако, джинсите, пуловерите с тънка плетка, задължителната бяла тениска, рокля с полка точки, ризата на райе … сигурни сме, че ни разбрахте!
На подобен стил отиват и ежедневни, и преди всичко удобни обувки. Високите токчета имат своето място в определени случаи, но все пак далеч по-предпочитани са обувките тип балеринки, оксфордките, мокасините, еспадрилите и дори кецовете.
3-то ниво на рафинираност
Най-лесният и бърз начин да опишем дрехите от трето ниво е – спортни! Това са всички дрехи за свободното време и тренировки. Те са свободни, леки, неангажиращи и… много удобни. Най-често са от памук, макар и полиестерът да намира своето място точно в това ниво. Обувките, както може да се очаква, също са спортни и комфортни – маратонки и кецове, а заради удобството дори и джапанки.
След като вече се запознахме с основните характеристики на трите нива идва въпросът – Как да ги съчетаваме правилно помежду им?
Правилото е 2+1 и 2+3! А за да не прилича на сложен математически алгоритъм, ще го обясним далеч по-лесно: Дрехите от ниво 2 (елегантно ежедневни), може чудесно да се съчетават както с ниво 1 (официални и бизнес), така и с ниво 3 (спортни). Тези комбинации правим непрекъснато в ежедневието си и трябва да признаем, че резултатите са доста добри.
Не е препоръчително обаче да се съчетават дрехите от ниво 1 (официални и бизнес) с дрехи от ниво 3 (спортни), или ако това се случва, то следва всеки детайл да бъде добре подбран. Примерът с официален костюм и маратонки е добре познат, нали? Не може обаче да си представите джапанки, на мястото на маратонките! И не бива!
И за финал: Как да промените нивото на рафинираност в гардероба си?
Да започнем с това, че е препоръчително всеки човек да има дрехи и от трите нива на рафинираност, дори и да носи активно най-вече 1-во или 2-ро ниво. Как обаче да направите преход между нивата, в случай че това се налага или просто защото вие искате такава промяна? Даваме ви пример – предстои ви да започнете нова работа, където ще се налага да носите по-официални дрехи, или обратното – предстои ви период с повече неформално прекарано време (майчинство, работа от домашен офис, дори само по-дълга отпуска, ако искате)… какво да направите и какви дрехи да носите, за да се чувствате „на място”, в която и да е ситуация? Нашият съвет е да започнете бавно да променяте части от настоящия си стил. Ако например трябва да преминете от ниво 2 към ниво 1, то започнете да заменяте джинсите с прави панталони, носете по-често риза вместо тениска и си купете сако, вместо ново яке от деним. Същото важи и за обувките! Когато в гардероба ви започнат да преобладават по-официалните (или пък по-ежедневни, в зависимост от ситуацията) дрехи, обувки и аксесоари, вие неминуемо ще свикнете бързо и лесно да ги съчетавате. Съвсем скоро изборът на облекло за деня ще се превърне в рутина, а вие с безпогрешен усет ще разграничавате различните нива. Казваме го от опит!
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Getty/Instagram