Модата не е просто дрехи, тя е отражение на това, което сме ние, отражение е на политическата и икономическа ситуация, тя еволюира заедно с нас. Днес ще си поговорим именно за нейното развитие и по-специално за определена дреха, която намира място в гардероба на почти всяка жена – Нейно величество късата пола. Замисляли ли сте как и защо се е появила тя? Нека ви разкажем малко повече…
Вижте тази публикация в Instagram.
В миналото дължината на роклите и полите на дамите от висшето общество в Европа се е смятала за признак на богатството им – колкото по-дълга и пищна е една рокля, толкова по-богата е жената, която я носи. И обратнотно – бедните хора не могли да си позволят такива дрехи, най-малкото поради високата цена на платовете – визираме времето, през което полиестерът все още не е открит. Дори се е смятало за приемливо само робите да носят къси парчета плат, увит около кръста. Връщайки се години назад и отклонявайки се встрани от Европа, географската карта ни отвежда до Египет, където сведения за мъже и жени носещи така наречените платове, увити около кръста тоест поли, датират от времето между 5400-4700 г.пр.н.е. Въпреки това, късата пола се превръща в незаменима дреха за една жена едва през 60-те години. Някои смятат, че това се случва благодарение на Мери Куант – дизайнер от Англия, която популяризира и изобщо поставя началото на тази революция в модата, а други, че създател на късата пола е френският дизайнер – Андре Куреж.
Вижте тази публикация в Instagram.
Мери Куант отваря свой собствен магазин наречен Bazaar в Лондон. Всяка събота неговата витрина бива обновявана и именно там, на тази витрина се появяват снимките от импровизирана фотосесия направена от мъжа на Мери – Александър, и пола, дълга само до коленете. Следват критики и скандали в обществото предизвикани от революционната идея на Мери, която решава да даде наименование на новия модел пола и да я нарече ,,мини“, вдъхновена от любимата и кола – MINI Cooper. От друга страна, както обикновено, спорове за заслуги в модния свят съществуват и ще съществуват винаги. Някои хора смятат, че за баща на миниполата трябва да бъде смятан дизайнера от Франция – Андре Куреж, както вече споменахме. Куант слага край на спора, като просто обобщава: ,,Не бях нито аз, нито Куреж – момичетата от улицата го направиха!“
Вижте тази публикация в Instagram.
Миниполата е символ на младежта, свободата и правото на жените да носят това, което искат, да бъдат тези, които пожелаят. Следващият път, когато си обличате къса пола, замислете се как допреди години лично английската кралица се е опитала дa забрани със закон на жените носенето на миниполата. Благодарение на смелостта на жените да защитят правото си на избор, като излизат на протест поради тази причина, ето че това не се е случило и днес свободно можем да носим поли, които не са дълги до земята. Носете късата си пола с гордост!
Вижте тази публикация в Instagram.
Макар лятото да си отиде, не бива да изключвате късата пола от ежедневието си. Златното правило при нейното носене остава валидно – ако показвате долната част на тялото си, тоест краката, по-добре да заложите на горна дреха, която не е прекалено предизвикателна и разголена. Една пола с дължина над коляното въплащава в себе си достатъчна доза провокативност и със сигурност ще бъдете привлекателни. И през тази зима кожените поли остават актуален и са чудесен вариант, както за делничните дни, така и за събития през уикенда. Дънковата пола е незаменима приятелка и може да бъде лесно комбинирана с кожено яке и спортни обувки. Туидът остава чудесен вариант за дамите, които искат да внесат елегантност в деня си. Плетените къси поли биха ви стоплили през зимните дни. Райе, животински принтове, на волани, с пайети – вариантите този сезон са разнообразни, експериментирайте смело.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Текст: Жана Митева
Снимки: Instagram