Настъпването на лятото пълни рафтовете на магазините с изключително богата селекция от всевъзможни модели летни обувки. Има възможност да се избира между цвят, модел, форма, брой каишки… и така, докато ви се завие свят. Въпреки този огромен избор обаче всяко лято има поне една приятелка, която да каже „Не мога да си избера удобни сандали!” или пък друга, която да се оплаче „Новите ми обувки пак ме убиват!”. Определено изборът на обувки за който и да е сезон не е лесен, но през лятото е още по-труден, особено когато модерни и удобни не са в една и съща графа.
Днес решихме да ви помогнем с избора на следващите летни обувки, като ви разкажем за някои от най-често правените грешки, щом стане дума за лято и обувки в едно изречение.
Подметката е по-дълга от стъпалото
По-дългите подметки са характеристика, принадлежаща най-често на джапанките и сандалите, които имат лента/ каишка, преминаваща между пръстите на краката. При подобни модели обувки разстоянието между върховете на пръстите на краката и предния край на подметката обикновено е по-голямо. Когато това разстояние е повече от 1 см. обаче ходенето става неудобно и несигурно, краката са нестабилни и се получава натоварване на стъпалата. Не на последно място – рискът да се спънете, докато изкачвате стълби е изключително голям. Точно заради това не давайте аванс на новите сандали, кракът ви няма да порасне в следващите месец-два!
Подметката е къса
Съществува риск в стремежа си да не изберете сандали с по-дълга подметка да се насочите към нейната противоположност – по-къса от дължината на вашето стъпало, което също би било проблем. Оставяйки настрана, че визуално не изглежда никак добре, докато ходите с такива „къси” обувки трябва непрекъснато да държите сандалите с пръстите на крака, за да не падат. Или казано по друг начин постоянно мускулите на стъпалата ви трябва да бъдат напрегнати, което пречи тежестта на тялото да се разпределя равномерно върху стъпалата и… причинява болка.
Обувките нямат свод
През всички други сезони обикновено не носим напълно равни обувки, лятото обаче ни дава възможност за това „удоволствие”. Не вярвайте, че с носенето на равни обувки, краката си почиват – тъкмо обратното е. Ако носите за повече от 2-3 часа на ден обувки с равни подметки е много вероятно повече да навредите на стъпалата си, отколкото да им помогнете. Причината за това е, че позата в която се намира тялото, когато ходите с такива сандали, например, е изключително неестествена и всяко по-тежко стъпване причинява вибрации на гръбначния стълб, с които той не е свикнал, а след известно време неговият отговор е – болка. Ортопедите препоръчват обувката, без значение от сезона, да следва извивката на крака и да има свод от поне 2-4 см. Ако все пак държите да носите определен модел равни обувки, то поне изберете подходящи ортопедични стелки, които да поставите в тях.
Неправилнa позиция на крака спрямо свода
И отново противоположност на предходната точка – когато обувките имат свод, но не са в правилния размер, има огромна вероятност между извивката на стъпалото и тази на подметката на обувката да не се получи правилно напасване. В следствие на това кракът не може да стъпва върху цялата повърхност на обувката, а най-често само на двете най-външни точки – тази под петата и тази на възглавничките на пръстите, което съвсем логично прави обувките изключително неудобни. Подобни обувки могат да допринесат за болка в глезените, изтръпване на краката, образуване на мазоли и засилено изпотяване. Не знаем има ли чифт сандали на този свят, които да си заслужават жертвата. А вие?
Обувките са тесни
Носенето на сандали, чиiто подметки са тесни, създава определено недобро впечатление. Пък и усещане! Когато подметката е тясна, кракът опитва да я „разшири”, в следствие на което стъпалото започва да се изкривява. Резултатът от това неуспешно начинание най-често са мазоли и подуване на пръстите, както и загрубели пети. И болка! Споменахме ли болката? Не е нужно, тя е естествен спътник на всеки вид неудобна обувка!
Обувките са много широки
Разбира се, че освен тесни обувките има опцията да бъдат и големи или широки. В този случай ще ви „хлопат” и единственото нещо, което ще им пречи да изпреварват краката ви при ходене или изкачване на стълби са… пръстите. Напълно очаквано няма как походката да бъде елегантна, когато при всяка крачка се налага да напрягате мускулите в опит да задържите обувката върху крака си. Носенето на такива обувки увеличава риска да се спънете, както и вероятността да се появяват мазоли или болки след по- продължително ходене. Представяте ли си как ще се чувствате, ако сте на сватба или пък на по-дълга разходка? Всъщност без значение от мястото, повода и времето обувките ще си бъдат все така неудобни, затова ги избирайте внимателно!
Неподходящи материали
До тук с размерите, предполагаме разбрахте – трябва да ги избирате правилно, нека сега преминем към материалите. През летните месеци (а и през всички други, ако трябва да бъдем честни) най-доброто, което може да дадете на стъпалата си са обувки, изработени от естествени материали, естествена кожа или текстил най-често. Носенето на обувки от изкуствена кожа, особено ако са затворени, колкото и хубави да бъдат те, може да доведе до поява на гъбични инфекции или охлузвания, а причината за това е лошата или почти нулева вентилация, която изкуствените материали създават. Ще си кажете – aма кой ще избере затворени обувки през лятото? Повярвайте ни, има много поводи, заради които да не може в конкретния момент да обуете сандали. Ако ли все пак носите само и единствено сандали, то нещата не са много по-различни – изкуствените материи изпотяват стъпалата, което помага на крака да се пързаля по обувката и вероятността от стъпване на криво се увеличава драстично.
Лачените обувки и лятото
Колкото и да не ни се иска, трябва да признаем и това – лачените обувки не са подходящи за най-горещите месеци. Една от водещите причини е, че точно този вид обувки не позволяват на краката да се проветряват и не се славят с най-доброто абсорбиране на влагата. Още един минус е, че са изключително податливи на температурните амплитуди. Вашите любими лачени обувки е твърде вероятно да се напукат, щом термометърът падне под -10 или пък се качи до над 25 градуса. Всички мечтаем за лято с достатъчно слънце, а не за подобие на топла пролет, нали? Затова оставете лачените обувки да си почиват в шкафа поне до есента!
За чорапите, обувките и лятото
Вероятно ви направи впечатление, че под „летни обувки” ние не визираме само сандали и чехли. Затворените обувки също имат място през топлите месеци, особено когато става дума за мокасини или еспадрили. Има обаче едно изключително важно правило, което да не нарушавате – носете винаги обувките с чорапи. Не, не, нямаме предвид да обуете сандали с чорапи – това го правят само гейшите в Япония, иначе си е непростим моден грях. Препоръчително е винаги да носите затворените обувки с чорапи, без значение от сезона, защото обуването на бос крак може да доведе до силно изпотяване, което със сигурност е нежелано. Нещо не по-малко важно – подобно на материала за обувките и материята на чорапите е от значение – колкото и изкушаващи да бъдат синтетичните чорапи с телесен цвят, не ви ги препоръчваме за горещите месеци. Заложете просто на чифт памучни ниско изрязани чорапи или иначе казано, следвайте правилото – нищо около стъпалата да не бъде изкуствено!
Нито прекалено къси, нито дълги; нито тесни, нито широки; нито равни, нито и прекалено високи… Сигурно вече се питате дали е възможно да откриете подобни обувки. Отговорът е – категорично да! Просто трябва да премерите достатъчно много чифтове, докато откриете кой е най-добрият модел за вашите стъпала. Всичко е индивидуално и няма правилна формула, нито пък фактът, че носите например размер 38 ще означава, че всички обувки с този номер ще бъдат идеални за вас. Не правете обаче компромиси, краката ви ще ви бъдат благодарни…
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Pinterest