Знаем, че по веднъж в сезон не е достатъчно да си говорим за книги. Никак даже! Но с всичките модни седмици понякога забравяме рафта с приятно ухаеща хартия, полята обилно с думи. После се сещаме, че отдавна не сме ви споделили с какво храним мозъка си напоследък и – ето: незабавно съставяме списък с четива, задължителни за всеки порастващ човек. Наслаждавайте се!
„По-добър от преди: Какво научих за създаването и заличаването на навиците“, Гретхен Рубин
В книгата си Гретхен ни разказва как да използваме своя тип личност, за да се откажем от лошите си навици, да развиваме добри и полезни такива и като цяло да живеем по-щастлив живот. Звучи малко банално и недоверчиво, признаваме. Но почакайте: тук не става дума за нещо далечно, непознато или непостижимо, а собствените ни привички. Книгата представя практическа, конкретна рамка, която позволява на читателите да разберат собствените си навици и да ги променят завинаги. Втълпяване от пленително увлекателното писане на Рубин, статистики от строги изследвания, щипка хумор и ярки истории за преобразени животи, „По-добър от преди: Какво научих за създаването и заличаването на навиците“ обяснява основните принципи за формиране на навици. Ако тази част от живота ви спъва, то книгата ще е полезно четиво.
Важна част от изграждането на навици е постоянството. Имаме и едно предложение за тези от вас, които не са овладели изкуството на дисциплината все още. Четете нататък.
„Волята: Да преоткрием най-силната си страна“, Джон Тирни и Рой Ф. Баумейстер
Един от най-уважаваните и влиятелни психолози в света, Рой Ф. Баумейстер, се съюзява с научния писател на New York Times Джон Тирни, за да ни разкрият в интересно четиво тайните на самоконтрола и триковете как да го овладеем. В книгата „Волята: Да преоткрием най-силната си страна“ изследователят-пионер Баумейстер и любителят на науката Тирни ни дават още съвети как да тренираме волята си – най-желаната от всички ни способност е да можем да боравим с волята си и тя да работи за нас. Ако се причислявате към групата хора, търсещи развитие в себе си на първо място, а после и в света, то тази книга би била точно попълнение на библиотеката ви.
Книгата за волята и самоконтрола се превърна в един от най-цитираните доклади в социалната научна литература. Питате се защо ли? Всъщност Баумейстер открива нещо доста интересно и логично: силата на волята действително действа като мускул, който може да се засили с практика и да се умори от прекомерна употреба. Има смисъл, нали? Може да ви се струва странно, но волята също така е свързана и с физиологичното ви здраве. И по-точно с храна: волята се подхранва от глюкоза и може да бъде засилена, когато й се предостави нужното „гориво“. Ето защо храненето и сънят имат толкова драматични ефекти върху самоконтрола (а това е и причината диетите имат толкова трудно съпротивление от наша страна). Поуките от историите и експерименти на двамата писатели могат да помогнат на всеки. Четейки произведението им, научавате не само как да изграждате силна волята, но и как да я запазите за решаващите моменти. След като овладеете техниките и установите правилните навици, описани в четивото, упражняването на самоконтрол става по-лесно: ще ви трябва по-малко съзнателна умствена енергия, за да избегнете изкушението, каквото и да е то. Това не е нито магия, нито празно самочувствие, а по-скоро солиден път към по-добър живот. Тичате ли вече до библиотеката?!
„Нова земя“, Екхарт Тол
В „Нова Земя“ Тол разширява своите мощни идеи за същността на човека, за да покаже как надживяването на нашето съзнателно его-състояние е не само важно за личното щастие, но е и ключът към прекратяване на конфликти и страдания в целия свят. Тол описва как нашата привързаност към егото създава дисфункцията, която води до гняв, завист и нещастие, и показва на читателите как да се събудят в ново състояние на самоосъзнаване и да последват пътя към истински пълноценно съществуване. Книгата е написана като традиционен разказ, предлагащ анекдоти и мъдрости по начин, достъпен за всички читатели. Озаряваща, просветляваща и извисяваща, „Нова Земя“ е дълбоко духовен манифест за по-добър начин на живот и за изграждане на по-добър свят. Това е четиво за тези от вас, които обичат философията повече от приложната психология. Но, така или иначе – препоръчваме го на всички!
„5-секундното правило“, Мел Робинс
Ако не сте чували името Мел Робинс, то не сте научили значителна част от най-лошите думи, които може би употребявате почти всеки ден. Не сте и чували едни от най-вдъхновяващите речи за саморазвитието. Но не се отчайвайте – отидете до най-близката книжарница и си купете книгата „5-секундното правило“. Или пък потърсете Мел в някой епизод на TED Talks. Няма да съжалявате ни най-малко!
Използвайки науката за навиците, интересни истории и изненадващи факти от някои от най-известните моменти в историята, изкуството и бизнеса, Мел Робинс ще ви обясни силата на „тласкащия момент“. Тя ще ви даде и един прост инструмент, който можете да използвате, за да станете най-великото си Аз. Отнема само пет секунди, за да използвате този инструмент, и всеки път, когато го направите, ще бъдете в страхотна компания – тази на по-осъзнатото си „Аз“. Повече от 8 милиона души са гледали известният TEDx Talk епизод на Мел, където тя обяснява как да спрем да саботираме себе си. Четете и слушайте внимателно, за да разберете защо думата „добре“ ще ви попречи да стигнете до там, където искате да бъдете и телом, и духом.
„Силата на навиците“, Чарлс Дюиг
В „Силата на навиците“ бизнес репортерът от New York Times Чарлз Дюиг ни отвежда до вълнуващото предимство на научните открития, които обясняват защо съществуват навици и как те могат да бъдат променени. Повтаряме се? Всъщност не. Всяка от споменатите книги представя различен аспект на личностното развитие, а тази е доста подробна. С необикновена интелигентност и способността да предаде огромно количество информация по достъпен начин, Дюиг вкарва в живота ни съвсем ново разбиране за човешката природа и нейния потенциал за трансформация. По пътя в книгата му научаваме защо някои хора и компании с години срещат трудности да се променят, докато други сякаш се променят за една нощ.
С помощта на „Силата на навиците“ посещаваме лаборатории, където невролозите изследват как работят навиците и къде точно се намират в мозъка ни. Откриваме как правилните навици са били от решаващо значение за успеха на олимпийския плувец Майкъл Фелпс, изпълнителния директор на Starbucks Хауърд Шулц и героя на гражданските права Мартин Лутър Кинг Младши. С още безброй примери от реалността писателят показва как прилагането на така наречените ключови навици може да спечели милиарди и да означава разликата между неуспех и успех, живот и смърт. Е, ако сте по-практични, то тази книга е чудесен избор за вас. Не можете да докоснете или видите примерите в нея, но ще стигнете много близо до това.
Разбираме, че ежедневието на всички ни е доста натоварено. Разбираме също, че сами го правим такова. Затова ви призоваваме да забавите темпото, да живеете съзнателно в момента сега, да отделяте време и за книги. Те са храна за душата и лек за ума!
Текст: Мила Стоянова
Снимки: Unsplash; burst.shopify