The Queen Is (not) Dead: Елизабет II – поп – културна икона

x

Вчера светът загуби една легендарна фигура, историческа личност, достоен монарх и вдъхновяващ лидер. Кралицата. В последните 7 декади дори не е имало нужда да се уточнява коя – всички знаеха, че става дума за Елизабет II. Тя беше „Кралицата“ не само за Великобритания, а за целия свят.


Кралица Елизабет II в прилепнала бяла дантелена рокля на градинско парти в Сидни, Австралия, преди да замине за Тасмания с лайнера „SS Gothic“, февруари 1954 г.


Тя e коронясана на 2 юни 1953 г. след смъртта на баща си крал Джордж VI. Повечето от нейните сънародници до този момент не са познавали друг монарх освен Елизабет – данни от Службата за национална статистика на Великобритания твърдят, че 81% от жителите на страната все още не са били родени, когато тя се е качила на трона.

По време на управлението на кралицата в страната са сменени 15 министър-председатели, включително Уинстън Чърчил и Маргарет Тачър, както и шестима католически папи – Пий XII, Йоан XXIII, Павел VI, Йоан Павел I, Йоан Павел II и Бенедикт XVI.


Кралица Елизабет се усмихва лъчезарно до Жаклин Кенеди след вечеря в Бъкингамския дворец на 5 юни. Това е първия път след световните войни, когато американски президент вечеря в Бъкингамския дворец.


Елизабет II си отиде от живота на 96 годишна възраст като най-дълго управлявалият британски монарх. От днес Великобритания е в 10 дневен траур, като междувременно институциите на страната се готвят за големите визуални промени – смяна на парите и другите символи на властта с лика на Елизабет II.

Сигурни сме, че кралицата не е влияела на законите и политиката, но смелно можем да твърдим, че нейната личност е оказала кардинално влияние върху цялата световна поп култура. Тук сме подготвили интересни моменти и факти от живота на кралица Елизабет II.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tate (@tate)


ИЗКУСТВО

Елизабет II е една от най-обичаните образи на артистите по света. Творбите с нейното лице винаги предизвикват грандиозен ефект върху публиката. Един от най-ярките и запомнящи се портрети е работата на бащата на поп културата Анди Уорхол през 1985 г. За да създаде портретите си, Уорхол използва снимка, направена през 1977 г. от Питър Груйон по време на честването на сребърния юбилей от възкачването на трона на кралицата. Между другото, за диамантения юбилей на царуването й през 2012 г. Елизабет II купува тези портрети. Приблизителната цена е оценена в диапазона от 60 до 90 хиляди долара.

Анди Уорхол веднъж казва: „Бих искал да бъда известен като кралицата на Великобритания“. „Той обаче едва ли можеше да си представи, че може да причисли кралицата към своите фенове“, пише The Telegraph.


Кралица Елизабет II на почивка в Балморал, Шотландия – 1974 г.


ТУРИЗЪМ

Удивителен факт: всяка година кралското семейство носи 694 милиона долара в британската хазна само чрез туризъм. Например екскурзиите до Бъкингамския дворец привличат не само с разглеждане на луксозните апартаменти на монарсите, но и с възможността да се срещнат с кралицата в коридорите на двореца. Когато знамето е вдигнато, това означава, че Елизабет е „у дома“ и е напълно възможно да се натъкне на група туристи и да ги поздрави.


Кралицата и принц Филип посещават Великата китайска стена в Бадалинг близо до Пекин


ЛЮБОВ

Тяхната история е предопределена от съдбата … Всъщност срещата между Елизабет и Филип е щяло да се състои рано или късно: те са четвърти братовчеди един на друг. Роден в Корфу, Филип Маунтбатън е наследник на кралските семейства на Гърция и Дания. Те имат обща пра-пра-баба – кралица Виктория, Елизабет е свързана с нея по бащина линия, а Филип – по майчина линия.

Запознават се през 1934 г., когато Елизабет е на осем години, а Филип е на тринадесет, на сватбата на гръцка принцеса в Уестминстърското абатство. Но първите си чувства към датско-гръцкия принц Елизабет осъзнава по време на третата им среща, когато кралското семейство пристига в Дармут, където Филип учи в Кралския военноморски колеж. 18-годишният синеок блондин очарова 13-годишната си братовчедка с изключително чувство за хумор и отлична физическа форма. Между тях започва кореспонденция и оттогава събитията се развиват като приказка.

Годежът на принца и принцесата е обявен през лятото на 1947 г., а през ноември същата година те се женят в Уестминстърското абатство. Преди сватбата Филип преминава от православието в англиканството и изоставя предишните си титли, като получава титлата херцог на Единбург. Те живяха заедно около 74 години.


Кралица Елизабет II, запален фотограф, на изложението за коне в Уиндзор със своята златна камера Rollei 35 през 1978  в Англия


КИНО

През всичките тези 70 години от царуването й, образът на кралицата е успешно използван от британската филмова индустрия: около сто филма и анимационни сериали са заснети с участието на фигурата на кралицата в пряк или индиректен формат. Разбира се, най-важният пример са филмите за Джеймс Бонд, в които кралските особи и британската аристокрация са издигнати в култ. Очевидно самата личност на кралицата в тези филми подклажда интереса и страхопочитанието пред всички традиционно „английски“ символи на филмите за Бонд. Известно е, че същите автомобили Aston Martin могат да си позволят и да бъдат закупени само от представители на интелигентния елит, където само малцина избрани имат достъп.

Също така не може да не обърнем внимание на сериала „Короната“, който счупи всички рекорди за броя получени награди Еми. Проектът на Netflix, който разказва за живота на кралското семейство с централна фигура – кралица, отново повиши интереса към кралското семейство по целия свят.


Кралица Елизабет II подава ръка на Мерилин Монро по време на срещата й със знаменитости на Кралския филмов спектакъл, 31 октомври 1956 г.


МУЗИКА

26-секундната песен „Her Majesty“, написана от Пол Макартни, е включена като скрита песен в албума на Бийтълс Abbey Road. В годината, когато той е издаден, Маккартни казва на журналист, че е написал музиката в Шотландия като шега.

Но в интервю за Esquire от 2015 г. Маккартни признава, че когато е бил по-малък, е бил влюбен в кралицата. „Когато порасвахме тя беше мацка! Ние бяхме на 11, тя беше на 21 и изглеждаше страхотно.“

През 1977 Sex Pistols пускат God Save The Queen с иконичната обложка на албума. Те отричат, че тяхната противоречива песен е антимонархическият хим. Тя е специално написана и озаглавена за кралица Елизабет, но всичко свързано с този албум предполага друго.

Обложката на записа на сингъла изглеждат като портрет на самата кралица – с очите и устата й, покрити с името на групата и парчето на песента, изписано с шрифт за бележка за откуп. Мениджърът на групата, Малкълм Макларън, измисля провокативен трик за пресата – резервирайки лодка, кръстена на монарха, и координира пътуване по Темза два дни преди кралицата да направи подобно шествие. Членовете на групата пият бира, крещят „Анархия в Обединеното кралство“ от високоговорителите, докато лодката минава покрай сградата на парламента и в крайна сметка е затрупани от полицейски лодки, които драматично спират концерта в реката. По-късно същата година Би Би Си забранява изцяло песента, като нарича текстове като „Бог да пази кралицата / тя не е човешко същество“ като проява на „отвратителен лош вкус“.


Кралица Елизабет II шофира в Windsor Great Park, Великобритания, 16 май 1983 г.


НАЧИН НА ЖИВОТ

Елизабет II е единствената в цяла Великобритания, която имаше законното право да шофира без шофьорска книжка или регистрационен номер. Тя се е научила да кара кола на курсовете през 1945 г. и оттогава кара без документи. Тези, които са срещали кралицата по пътищата, отбелязват, че тя не носи предпазния си колан.

По предложение на Елизабет II всички кралски семейства по света възприемат традицията да публикуват и след това да изпращат коледни снимки на своите поданици. За първи път Нейно Величество изпрати празнична картичка до Гренадирския полк по време на Втората световна война (1942 г.) и тя направи това задължително правило. Всяка година заедно със съпруга си принц Филип те изпращат около 750 поздравителни картички, всяка от които придружена с добри пожелания и техен подпис. Централната част на пощенската картичка винаги е била семейна снимка, направена през изминалата година, и най-често двойката е изобразена на нея със своите деца.

Невъзможно е да не се отбележи лакомството на Елизабет II. Именно благодарение на нея се появи модата за коктейли от джин и френската напитка Dubonnet. А в последните си години, заради любовта си към висшата кухня, кралицата пусна марка бира и колекция от домашно приготвени сосове.



МОДА

Стилът на Елизабет II във формата, в която е познат на широката публика, се появи в зората на 90-те години. Ярки костюми от две части, ватирани якета, шалове с романтични щампи и традиционно каре, ботуши Hunter, дъждобрани, лаконични обувки и чанти Launer, прозрачни чадъри – това са основните атрибути на познатия й образ. Едва ли има политическа или кралска особа в света, която толкова успешно да е популяризирала модата на английския стил. По предложение на Елизабет II целият свят привлече вниманието към лаконизма и елегантността на гардероба на истински английски аристократ. Що се отнася до пищните костюми от две части, дворцовите стилисти спазват едно и също правило от много години – кралицата трябва да се вижда отдалеч и да изглежда ярка. Подобен ход обаче не се вкорени в образа на други политици (Мишел Обама опита, но не успя), така че кралица Елизабет II и нейните ярки образи остават символ на непотопимата оптимистична британска класика.


Текст: Тереза Восканян

Снимка: Getty Images

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата

Коктейлна рокля Dawnana Regular Fit от ROTATE

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта CP120 Черен от Coach

  Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Бяла рокля в студен ден.

Ако сте пропуснали
Най-четени