Козметичното чудо на Африка често пъти е наричано „супер храна за кожата”. То се получава от ядките на дървото карите, богато е на витамините А, Е и F, предлага UV защита (слънцезащитен фактор 6) и снабдява кожата с основни мастни киселини и хранителните вещества, необходими за образуването на колаген. Маслото от карите се използва от години в страните от Африка за подобряване състоянието на кожата и косата.
Ползи от маслото от карите
Хидратация: Концентрацията на естествени витамини и мастни киселини в маслото от карите го прави силно подхранващо и хидратиращо кожата. Често се използва за облекчаване на сухата кожа и за защита на естествените мазнини на кожата.
Противовъзпалително: Изследване от 2010 г. e установило, че поради своята киселинност и други естествени свойства маслото от карите има противовъзпалително действие. Установено e, че едно от съединенията в него – лупеол цинамат намалява кожните възпаления и дори предпазва кожата от мутации. Това го прави идеално за хората, страдащи от акне.
Изглажда кожата: Маслото от карите спомага за естественото образуване на колаген в кожата и съдържа олеинова, стеаринова, палмитинова и линолова киселини, които я защитават и подхранват, за да я предпазят от изсушаване. При дългосрочна употреба много хора съобщават за изглаждане и омекотяване на кожата, както и за намаляване появата на бръчки.
Основни приложения на маслото от карите
Това е един от най-разнообразните естествени продукти за красота и може да се използва ежедневно в няколко форми. Например, като домашен лосион за тяло, балсам за устни или като съставка от лечебни мазила. И още…
1. Самостоятелно като естествен хидратант за лице и тяло.
2. В домашно приготвен стик лосион за тяло.
3. Самостоятелно или като съставка от мехлем против стрии през бременността.
4. Като едно от най-добрите средства за премахване на бръчките и торбичките под очите.
5. За масажно масло.
6. В кадифено меко масло за тяло или основа за домашен лосион.
7. Като основа за домашно приготвен дезодорант.
8. Като лосион за кожа със слънцезащитен фактор 6.
9. В магнезиево масло за тяло.
10. Като естествен продукт за грижа за бебешката кожа.
11. Самостоятелно върху устните или домашен балсам за устни.
12. За подобряване еластичността на кожата (според някои помага и срещу целулит).
13. Върху косата или скалпа (в смес с други природни съставки).
14. Като част от домашно приготвен крем фон дьо тен.
15. След излагане на слънце или плаж за подхранване на кожата.
16. Върху клепачите преди нанасяне на грима за фиксиране.
17. Като естествен крем за омекотяване на кутикулите.
18. Върху белези за естествена помощ при образуването на колаген.
19. Върху изсушената носна лигавица при грип или настинка.
Какво масло от карите да изберем?
Ако ще го използвате само в суров вид, заложете на маслото от карите клас А. Има много рафинирани масла, които са без мирис и избелени, но процесът на рафиниране премахва някои от полезните му съставки.
Потърсете го в магазините за здравословни храни и био козметика, като обърнете внимание на следното:
– сурово\нерафинирано
– неизбелено
– органично
– клас А
Съвет: Избирайки нерафинираното масло от карите, това означава, че не е било филтрирано и може да съдържа частици от ядките. Добра идея е леко да загреете маслото, докато то се разтопи и след това да го прецедите през марля, за да се изчистят грубите частици. Веднъж филтрирано, изсипете маслото от карите в силиконови формички, в които да се втвърди и използва по-лесно с козметични цели.
Маслото от карите се използва само външно. Посъветвайте се с лекар или дерматолог преди да го използвате, особено ако имате проблеми с кожата. При алергия към ядки, непременно направете тест преди да започнете да го използвате.
Текст: Fashion Inside
Снимки: Press
Вижте още:
7 СУТРЕШНИ РИТУАЛА, КОИТО НИ ПРАВЯТ ЗДРАВИ, ЩАСТЛИВИ И СЕКСИ