Колкото и добре да сме информирани по отношение на правилата за хранене, винаги остава място за още някой факт, който да ни изненада. Следващите пет ни дадоха повод да се замислим колко неотклонно трябва да следваме всички нови правила, за да направим хранителния си режим оптимално ефективен. Ето какво имаме предвид.
Ситуацията с обеленото киви
Киви плодовете са мощен източник на витамин С, омега-3 мастни киселини и възстановяващи антиоксиданти. Да, неоспорим факт, само че по-голямата част от тези полезни вещества се съдържа в кората им. Ако продължавате да ги белите, заедно с обелките изхвърляте и повечето от тяхната сила. Според последни резултати от различни изследвания, консумацията на необелени плодове утроява приема на фибри и запазва пълното количество витамин С. Допълнително подобряват и съня.
Броколите не са само розички
И в този случай, колкото повече части от растението включите в храненето си, толкова повече ползи ще имате. Тук става въпрос не само за дръжките, но и за листата, които изграждат самото растение. Отново като резултат от различни изследвания е открито благоприятното им въздействие, защото съдържат голямо количество витамини А, С, К и съединения като глюкозинолати, например, които спомагат за ефективна детоксикация.
Пълномаслено vs. обезмаслено мляко
Нискомаслените млечни продукти, които смятате, че ви помагат да поддържате линията си, всъщност не правят нищо такова. Те са толкова силно обработени, че не носят почти никаква хранителна стойност, докато пълномасленото мляко съдържа цял куп жизненоважни минерали и витамини. Освен това, когато премахнете маслеността променяте обработването на храната в организма и той започва да търси начини да компенсира липсата на стойност, като си я набавя от другите храни.
Процесът на карамелизиране при готвене
Когато подготвяте лука го приготвяте до златист цвят, което го прави особено вкусен. От друга страна обаче този процес предизвиква химическа реакция, при която захарите се свързват с протеините и създават крайни продукти на гликирането. На обикновен език това е процес, който ускорява състаряването на кожата. Дори може да отключи други заболявания, свързани със стареенето като сърдечно-съдови проблеми или Алцхаймер, казват специалистите. Това може да се избегне ако приготвяте храната си чрез задушаване, бланширане или сотиране. Правилото е просто – колкото по-висока е температурата на приготвяне, толкова по-силно състаряващи вещества се появяват в нея.
Канелата не е само за десерти
Първата асоциация с подправката са сладките блюда. Но заради изключително полезните свойства, които притежава, специалистите препоръчват по-широкото й изплозване. Канелата помага за балансирането на нивата на кръвната захар и спомага за изгарянето на мазнини. Един от начините да я консумирате, без да трябва да изядете нещо много сладко е като я смесите с топла вода и я пиете като чай.
Знаем колко трудно е да се избегнат всички вкуснотии, които съществуват в ежедневието ни. Важно е обаче да направим осъзнат избор за това какво ще ни коства, ако непрекъснато се поддаваме на изкушението.
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Pexels
Вижте още: