Може да се каже, че има много какво да научим от индийците спрямо техните хранителни навици и култура на поведение. Тяхната кухня е изключително богата на вкусове, аромати и цветове, което безспорно й отрежда място в графата „полезно и здравословно“. Ако искаме да достигнем прага на дълголетие, на което се радват индийците, ще се наложи да приемем някои от техните навици.
Повече подправки – повече здраве. Предимствата на индийската храна са свързани най-вече с изобилието от подправки, които включват в състава й. Кориандър, куркума, сминдух, синап, кимион, кардамон, лют червен пипер, канела и още много други правят ястията толкова интензивни и апетитни. Те действат антисептично и противовъзпалително, защото всяка една подправка има антиоксидантни свойства и лечебна сила. Освен това влияят върху заболявания на сърдечно-съдовата, храносмилателната и отделителната системи. Имат изключително благотворен ефект върху кожата и някои органи.
Винаги прясна храна. Индийците не консумират замразени храни и полуфабрикати като една много голяма част от населението на Земята. Техните разбирания включват приготвяне на свежи храни, зеленчуци и ядки, които не са минали предварителна термична обработка и са запазили ценните си качества. Пресните хранителни продукти са здравословни и предпазват от дегенеративни заболявания, рак, инфаркт и инсулт. Затова са предпочитани пред всички останали независимо от интервала на храненията.
Вижте още: Тези подправки… са всичко, от което се нуждаем
Напитките трябва да имат аромат. Индийците са известни с това, че пият изключително много течности през целия ден. По-различното в тяхната традиция обаче е това, че във всяка напитка добавят различен аромат, който отключва определени функции на органите и системите в тялото. Приемът на такива течности обещава по-добро психическо и физическо здраве, по-малко болести и неразположения.
Печеният хляб е една от основните храни на тяхната трапеза. Наречен още чапати или както е по-познат при нас като пърленка, традиционният индийски хляб е неразделна част от храненето, като дава усещане за ситост и енергия през целия ден. В него се съдържат необходимите количества протеини, витамини, фибри, въглехидрати и полезни вещества. Освен това е лесно смилаем и вкусен.
Индийците обичат „лютеница“. Те добавят към нея букет от подправки и билки, които я правят малко по-различна на вкус от българската. Смесват почти всичко с тази „лютеница“ и я консумират относително често, защото съдържа ароматни и полезни зеленчуци, които засилват апетита.
Текст:Fashion Inside
Снимки: Pexels