Никога не сме приемали за адекватен комплимент израза „Тя изглежда много добре за годините си“, но пък от време на време ни се случава да се замислим за малките неща, които ни помагат да се чувстваме и да изглеждаме по-млади. Ето няколко навика, които само може да са ни от полза.
Погрижете се за изправената си и красива стойка
Стойте винаги добре изправени. Така ще имате не само хубава стойка, но и динамична и по-младежка походка. Представете си, че нишка свързва върха на главата ви с небето – да, толкова е лесно.
Наблюдавайте
Тренирането на наблюдателност ще ви помогне по-дълбоко да възприемате външния свят, за да го разбирате по-добре. Разхождайте се по брега на морето или в парка и се забавлявайте да снимате каквото ви харесва или привлече вниманието ви. Всички възможности са добре дошли, за да запечатате настоящите място или миг, не ги пропускайте.
Впускайте се в предизвикателства
Невропсихолозите твърдят, че опитването на нови неща стимулира мозъка. Не ви казваме да скочите с парашут или бънджи, просто за начало пробвайте нещо ново и различно и не толкова екстремно. Ако обичайно четете криминални романи, сменете жанра и прочетете някоя (авто)биография – повечето са вдъхновяващи. Съжалявате, че така и не научихте френски в училище? Доказано е, че ученето на чужд език на зряла възраст забавя когнитивния залез, c’est la vie!
Пазете се от слънцето
Ултравиолетовите лъчи причиняват преждевременно стареене на кожата и особено на зоната на околоочния контур. Това е много чувствителна зона и там много бързо и лесно се появяват бръчици. Затова ползвайте през всеки сезон слънцезащита, както и качествени слънчеви очила.
Посещавайте зъболекаря си
Редовно трябва да ходите на стоматолог, за да проверява състоянието на зъбите ви и да почиства зъбния камък. Натрупването на плака по зъбите е вредно за тях и за венците, тя също така загрозява усмивката. С редовното почистване на зъбния камък ще избегнете пародонтита и ще имате хубава усмивка с чисти зъби.
Гответе
Мийте продуктите, режете ги, гответе ги. Тези дейности стимулират обонянието и осезанието, както и изпълнителните функции на мозъка. Затова е полезно планирането на различни задачи, запазването на общ поглед към тях и „ровенето“ в паметта да си припомняме какво ни остава да свършим.
Ходете боси
Стъпалата на краката усещат материята, върху която стъпват – дали е мека, твърда, релефна. Това помага да поддържаме чувствителността си, както и по-добре да адаптираме движенията си в заобикалящото ни пространство.
Не робувайте на предразсъдъци
Според професор по когнитивна невропсихиатрия ако човек гледа положително на остаряването, това оказва благотворно въздействие върху здравето му. Май всичко е в нашите ръце.
Текст: Деси Найденова
Снимки: Pexels