Чия! Ако не знаете какво е това, значи сте встрани от най-новите тенденции в здравословното хранене. Малките зрънца са били основна част от диетата на ацтеките и маите преди испанското завоевание и днес се преоткриват като източник на енергия и полезни вещества.
Чия е общо наименование на два вида салвия. Представлява дребни и твърди малки семена и наподобява нещо като ядки или зърнено растение. Условията на отглеждане са особено важни за качествата на чията, затова е от значение откъде я купувате. Древните я наричали „храната за бягащи“ и твърдели, че една порция от нея била достатъчна, за да се изминат бегом 100 мили. Индианците смятали още, че консумацията й носи прилив на енергия и повишава издръжливостта на организма. Това се обяснява със съдържанието на големи количества калий, натрий, калций, фосфор, цинк и манган, като и на полиненаситени, наситени и наситени мастни киселини, които са особено полезни за тялото. Голяма част от мазнините всъщност са омега-3 мастни киселини и алфа-линоленова киселина, които са ценни за доброто физиологично състояние на организма. Консумацията на чия има още предимства: контролира нивото на кръвната захар, съдържа значително количество разтворими фибри и голямо количество антиоксиданти; повишава съпротивителните сили, благодарение на омега-3 и витамините; стимулира и подобрява работата на стомашно-чревния тракт; повлиява благоприятно умственото развитие; добра превенция срещу сърдечно-съдови заболявания… Семената на чия съдържат до два пъти повече протеин от повечето зърнени култури, сравнима е само с овеса; до пет пъти повече калций от млякото; до два пъти повече калий от бананите. Впечатляващо!
Можем да открием чия в био магазините. Семената имат съвсем лек привкус на ядки и могат да бъдат добавени към различни ястия, салати, тестени изделия, мляко, като почти не променят техния аромат и вкус. Набъбвайки, те ги сгъстяват и удължават чувството за ситост.
Текст: Катя Атанасова
Снимка: Pixabay
Вижте още: