Да забавим биологичния си часовник в 7 стъпки

x


Казват, че една жена е на толкова години, на колкото се чувства. И до известна степен са прави. Всички познаваме жени в зряла възраст, на чиято фигура и излъчване биха завидели и 20-годишни момичета.  Но защо тогава изправим ли се пред огледалото, истината разкрива своя версия на това твърдение?! И в нейна защита са онези малки фини издайници по лицето ни.

Съществуват две основни хипотези по въпроса за остаряването. Първата е, че това се дължи на програмирания в организмите ни механизъм, благодарение на който по естествен път се елиминират възрастните индивиди, за да могат да се съхранят ресурсите и да се продължи човешкото възпроизвеждане. Втората е, че докато остаряваме ние се сблъскваме с все повече и повече антигени: вируси, бактерии, гъбички и други микроорганизми, които имат възпалителен ефект върху организма ни. И в двата случая заключението е свързано с намаляването на броя на антителата, наричани имуноглобулини, които имат ключова роля в имунната система на човека.

Най-новите изследвания на процеса по остаряване показват, че дори в напреднала възраст (попитайте личната си карта за какво става дума), все още не е прекалено късно да поемем нещата в свои ръце и да върнем биологичния си часовник с няколко години назад. Можем ли да го направим наистина? О, да! Днес все повече научни методи предлагат да заровим поглед в гените си, защото там е отговорът на въпросите „колко години живот ни остава“ и „какво да очакваме от бъдещето“. Но ако открием, че сме благословени с дълга младост или обречени с гените на преждевременно остаряващи, можем ли да направим нещо, за да променим това?

Дори ако не можем да върнем назад биологичния си часовник, може би ще можем да смажем механизмите му. Ето как да се преборим с годините според редица специалисти като нутрициолози, лекари и научни работници.

Изберете скумрия за закуска

В интерес на истината това е една от морските храни, в които се съдържат най-много омега-3 мастни киселини и витамин D, отговорни за удължаването на теломерите (окончанията на хромозомите, които предпазват ДНК от увреждания). Освен това подобряват състоянието на костите подсилват имунната система.

 

Намалете алкохола

Системното прекаляване с алкохол може да влоши състоянието на организма ви и да доведе до остеопороза, високо кръвно налягане и риск от сърдечен удар. Ресвератрол – полифенолът, съдържащ се в люспите на гроздето, който според теориите защитава клетките от процесите на  остаряване, се намира в много по-големи количества в сините боровинки и гроздето. Така че вместо на чаша вино, заложете на плодова салата. Поне два дни в седмицата се въздържайте от консумирането на алкохол.

 

Защитете мозъка си

Алцхаймер е заболяване, което може да започне да се развива още 20-25 години преди появата на първите дори най-слаби предупредителни знаци за това. Ако започне да се развива в ума ви, когато сте на 40, ще забележите това едва на 60-годишна възраст. Водейки активен здравословен живот, като например да учите нов език, може да ви предпази от тази коварна болест. Нужни са ви само две минути, за да свалите апликация за изучаване на чужд език,а можете да я използвате навсякъде.

Прекарвайте повече време в сън

Според изследване хората на възраст 45+ години, които спят по-малко от 6 часа в денонощието са с 200% по-предразположени към сърдечен удар в сравнение с онези, които спят по 7-8 часа. Дефицитът на сън може да повиши риска от развитие на Алцхаймер. А само час-два допълнителен сън може да променят живота ви. Ако имате проблем със заспиването, елиминирайте всички шумове и светлини в стаята ви, лягайте си винаги по едно и също време и спрете кофеина след 15 часа.

 

Яжте повече растителна храна

Храненето, богато на растителни храни, изобилства с антиоксиданти (плодове, зеленчуци,бобови храни и ядки) и се свързва с дълголетието. Заложете на ярките цветове плодове и на зеленолистните – айсбергът и зелената салата са също така хранителни като кейлът или спанака.

 

Движете се повече

Всеки вид физическа активност носи полза за здравето ви, но специално ходенето има своите бонуси с течение на годините – то не натоварва сърцето и ставите и ако го практикувате сред  зелени пространства като паркове и гори, може да намалите нивата си на стрес и да подобрите мозъчната си дейност.

 

Не се тревожете прекалено много

Изследвания показват, че стресът може да съкрати дължината на теломерите, но има и друга причина да го избягваме – хроничният стрес ви държи в непрестанен защитен режим, който отслабва имунната система и повишава опасността от сърдечен удар и депресия. Предполага се, че медитацията и релаксацията могат да помогнат. Когато усетите, че стресът ви идва в повече, съсредоточете се върху дъха си – поемете въздух, броейки до 4, а след това го издишайте пак до 4 – така ще активирате парасимпатиковата част на нервна система и ще се успокоите.

 

Текст: Велиана Симеонова

Снимка: Icons8 Team – Unsplash

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Обувки от THE ROW

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Сако от BALMAIN

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Бяла тениска от BURBERRY

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Мини чанта през рамо от THE ROW

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

На ръба на уикенда.

Ако сте пропуснали
Най-четени