Хранене според биоритмите (част 2)

x


Продължаваме със съветите на германския натуропат и Шуслеров терапевт графиня Ангелика Волфскийл фон Райхенберг за хранене и организиране на ежедневието ни според природните биоритми, за да постигнем оптимален душевен и физически здравословен баланс…

Храненето днес и преди години

Съвременният начин на живот е довел до съществени разлики в начините за приготвяне на храна днес. В миналото са се използвали свежи и пресни продукти, а днес готвенето е свързано предимно с претоплянето на дълбоко замразена храна, с по-честата употреба на полуготови хранителни продукти и още по-честото хранене навън и на крак.

Храната, която се предлага навън, действително засища, но в повечето случаи е прекалено мазна, прекалено сладка и прекалено солена, а метаболитните процеси в тялото са недостатъчно снабдени с жизненонеобходими вещества.

От нас се изисква да сме изключително гъвкави в ежедневието си, което обаче води до влошено хранене (нередовно, в произволни часове на денонощието). Мнозинството хора имат нерегулиран ритъм на живот и никакви здрави структури. Факт е, че ежедневните хранения в последните години са се покачили от 3 на 5. Правят се по-кратки и нередовни паузи между тях, ядем на принципа „когато ми се удаде възможност“. Това води до аритмизирано ежедневие и до наднормено тегло. Оттук възниква и въпросът:



Колко пъти дневно трябва да се храним?

По правило „хранене” означава да се подкрепят жизнените сили. Затова е важно то да се ориентира според потребностите и така организмът ни да получава хранителните вещества в точния момент според нашия вътрешен циркаден ритъм: минерали, витамини, микроелементи и аминокиселини. Ето защо храненето три пъти дневно е напълно достатъчно.

Според едно изследване, ако вечер човек поеме едно обилно хранене, нивата на кръвната захар и нивото на инсулина ще се повишават повече, отколкото ако същото ядене бъде прието за закуска. Ако вечер нивото на инсулина е високо, тялото не може да разгради мазнините през нощта. Затова сутрин и на обяд по желание приемайте повече калории, а вечер – по-малко!

Какво се случва в тялото ни, когато най-малко половината от поетото през деня количество калории се приема между 19 и 1.30 часа? Стига се до така наречената

Хаотична инсулинова реакция (смята се за предварителен стадий на диабета).

Всъщност мазната тежка храна възбужда стомашно-чревната дейност и смущава разпределянето на мелатонина, който е отговорен за спокойния сън. Затова по-добре по-лека храна на вечеря и не прекалено късно хранене!

Закуската е задължителна!

Заложете на богатата, разнообразна закуска – вслушайте се във вътрешния си часовник. Дори когато пропускането на закуската изглежда като лесен път към отслабването, това не е решение. Вашето храносмилане е най-активно сутрин – идеалното време за консумация на сурови храни.

Много е важно вечер да не се консумират сурови плодове и сурови зеленчуци.

Суровите плодове и зеленчуци трябва да ядем в течение на деня (т. е. преди 15 ч.), за да възприемем най-добре хранителните вещества. Процесът на ферментация, който стартира, когато човек се храни прекалено късно със сурова храна, създава много храносмилателни проблеми и може да доведе до синдром на пропускливи черва (Leaky Gut Syndrome).



Непоносимости към хранителни вещества

През последните години непоносимостите към различните хранителни вещества стават все по-често срещани. Причините за появата им са индустриалното производство на хранителни продукти, както и изменените хранителни навици в индустриалните градове. Оплакванията най-често са свързани с различни източници на генеза (токсични и нетоксични).

Доказано е, че 2 – 3% от населението страда от хранителна алергия като непоносимостите към хранителни вещества се срещат много по-често.

Непоносимост към плодова захар и лактозната интолерантност се срещат при 70% от населяващите средиземноморския регион и 20% от германците и австрийците. Непоносимост към сорбитол пък се забелязва при 80% от всички хора.



Бързи съвети за правилно хранене

Доброто храносмилане ще ви помогне не само да останете стройни, но е и профилактика срещу многобройни заболявания. Факторите, които ускоряват процеса на стареене, могат да бъдат контролирани чрез едно добро хранене и оптимално храносмилане. Затова:

– Вслушвайте се в тялото си – особено, когато се появи сигналът „сит съм“.

– Дъвчете много осъзнато и бавно.

– В случай че изпитвате неустоим глад към определени храни, можете да си помогнете с прием на минерални соли. Гладът за сладко например говори за дефицит на магнезиев фосфат. А за солено – за недостиг на натриев хлорид. При пристъп на глад можете да смучете по 1 табл. от: Шуслерова сол №7 магнезиев фосфат – при желание за сладко; сол №8 натриев хлорид – за солено; сол №5 магнезиев фосфат – при пристъпи на глад в състояния на силен, хроничен стрес.

– Не поемайте никакви течности по време на хранене. Те разреждат храносмилателните ензимни сокове, а това води до отслабване на храносмилателната енергия.

– Пийте много вода между храненията (това отнема и чувството на глад).

– Вечеряйте възможно най-рано (в идеалния случай не след 18.00 ч.) .

– Вечерята нека бъде най-малкото ядене за деня и да не съдържа сурова храна.

– Когато се налага да ядете извън дома, хранете се още по-бавно от обичайното и възможно най-малко.

– Постарайте се да пиете всеки ден 2-3 л. вода (в правилното време).

– Следете за доброто качество на водата!

– 15 минути преди хранене прекратете приема на течности.

– По възможност избягвайте газирана вода.

– Хроничните инфекции благоприятстват разпространението и утежняването на алергичните процеси. В тази връзка се нуждаете от достатъчно прием на цинк заради сериозната му профилактична роля. Той регулира 200 процеса в тялото и служи за обезвреждане на свободните радикали, допълва действието на витамините С и Е.

Цинкът е необходим за правилното функциониране на щитовидната жлеза, яйчниците, задстомашната жлеза. Дефицитът му се проявява чрез косопад, бавно заздравяване на рани, отслабване на имунната система, вътрешно безпокойство, страх, депресия, дисхармония в женския хормонален баланс и др. Откриваме този минерал в сусама, пълнозърнестите продукти и натуралния ориз.

– От съществено значение за имунната система са също така витамините Е и С. Откриваме витамин Е най-вече в маслото от пшенични зародиши, пшеничните кълнове, пшеничните трици и натуралния ориз. Той защитава клетките и ги изчиства от токсините. Както и микролемента селен, този витамин е ловец на свободните радикали.

Витамин С се среща преди всичко в шипките, картофите, киселото зеле, магданоза и като цяло в плодовете и зеленчуците. Витамин С има общо профилактично действие и укрепва имунната система.

– Нуждаем се от повече сън и въпреки това сутрин сме изтощени. Достатъчният сън (22.30 до 6 ч.) предпазва от наднормено тегло.

Следва продължение…

Хранене според биоритмите – Част 1

Текст: Велиана Симеонова

Снимки: Pixabay

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата

Коктейлна рокля Dawnana Regular Fit от ROTATE

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта CP120 Черен от Coach

  Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Бяла рокля в студен ден.

Ако сте пропуснали
Най-четени