Във време, в което обръщаме толкова много внимание на външния си вид, не можем да останем безразлични към заболяване като розацеята. Всяка дама, на която й се налага, да се бори с последствията от кожната болест, вероятно освен нормалните ежедневни процедури прилага и по-специални грижи, за да спре развитието й. Наричана още „проклятието на келтите“, розацеята днес се оказва пагубна за кожата, особено когато бихме искали да я поддържаме в перфектно състояние.
Хроничната дерматоза протича с обрив върху изпъкналите части на лицето и шията. Най-често засегнатите участъци са бузите, челото, носа, брадичката и деколтето. Симптомите могат да прераснат от силно зачервяване до тежко акне и лющене на повърхностния епидермален слой. Важно е да знаем, че ако не се предприемат навременни мерки, последиците биха стигнали до естетически деформации и нарушаване на цялостта на кожата.
Вижте още: Когато кожата не се нуждае от нищо повече освен от… мицеларна вода
Причините за появата на розацея са с неясен произход, но са известни някои от факторите, които я отключват, а именно екстремните температури, слънчевата светлина и UV лъчите, силен стрес и негативни емоции, горещи вани, разширяващи кръвоносните съдове медикаменти, пикантни и люти храни, кортикостероиди, усилени физически упражнения и т.н. И тъй като това заболяване се дължи най-вече на генетична предразположеност, лечението за нея е сведено до процедури, ограничаващи разрастването и влошаването й. Те се състоят в защита от атмосферните условия и избягване консумацията на някои храни и напитки, които благоприятстват нейната поява.
Необходимо е внимателно да подбираме козметиката, която полагаме върху кожата, тъй като съставките биха могли да бъдат агресивни за нея, a всички знаем колко са опасни парабените, парфюмите и изкуствените оцветители. Затова добра алтернатива на декоративния грим с по-мазна основа е минералният, който не възпрепятства клетъчните процеси и не омазнява допълнително. Изцяло хидратиращите продукти, от своя страна, могат да окажат неблагоприятен ефект заради свойството да я направят чувствителна и дори суха. Възпаленията могат да се избегнат, ако бъдат взети навременни мерки. Те включват употребата на ексфолианти, които намаляват синтеза на себум и отстраняват мъртвите клетки, лекарства и медикаменти за перорално приложение, както и подходящ режим на хранене.
Текст: Звезделина Георгиева
Снимки: Press
Вижте още:
КРАСИВИТЕ И СТЕГНАТИ РЪЦЕ СА ПОСТИЖИМИ, АКО…
ОЩЕ ЛИ ПОЗВОЛЯВАМЕ НА ТЯЛОТО СИ ДА СТРАДА ОТ СУХА КОЖА?