Към него най-силно ни тегли вечер преди лягане. Има и хора, които се събуждат през нощта и отиват към кухнята, за да се насладят на 1-2 сандвича и пак да се върнат в леглото. Незнайно защо, преди лягане най-много ни се хапва. Как да премахнем този навик? Повярвайте, слагане на катинар на хладилника няма да проработи! На всички „нощни ловци” препоръчвам повече белтъчни храни, 5-6 хранения на ден и… сладки десерти!
Защо хапваме преди лягане?
Нощните походи към хладилника са хранително растройство, което дори си има име – „Синдром на нощното хранене“. Лекарите, изучавайки любители на нощното похапване от 1955 г. насам, стигнаха до извода, че причината не в липсата на воля или решителност, а в хормонален дисбаланс. Нивото на хормона на съня мелатонин и на ситостта лептин трябва да се повишават преди лягане, обаче ако похапвате, докато всички спят, във вашия организъм става точно обратното. И ето, това ви кара да се мъчите от безсъние и да търсите спасение в кухнята! При това най-често преди лягане похапваме сладки и тестени неща, защото те предизвикват отделяне на хормона серотонин (хормон на доброто настроение), който има и приспиващ ефект. Сутрин обаче изпитваме чувство на вина и си обещаме, че това е за последен път, но почти всяка нощ всичко се повтаря!
Освен хормонален дисбаланс, причина може да бъде обикновен стрес, при който искаме се отърсим от проблемите си и да премахнем напрежението с помощта на храна. Обаче причината за стреса не изчезва, а негативните емоции продъжават да се увеличават. По този начин човек най-бързо стига до излишните килограми.
Как да спрем нощните атаки към хладилника?
Организмът през нощта трябва да почива, а не да усвоява изядения шоколад преди лягане. Ако знаете, че вашите походи към хладилника нощно време не са свързани със стрес (защото, ако е стрес, трябва да се търси и да се премахне неговата причина), а просто са се превърнали в обикновен вреден навик, то тогаво трябва да лекувате хормоналния дисбаланс. За да се премахне, трябва да използвате простичка диета.
1. Повече белтъци
Пуешко, риба, не мазно месо, извара, сирене – всички тези продукти са богати на триптофан, който организмът превръща в серотонин и мелатонин. Хормони на удоволствието можем да получим и от полезни храни, и с помощта на тях да победим нощния стрес, и да избегнем походите към хладилника.
2. Винаги закусвайте
Обикновено на тези хора, които похапват през нощта, не им се закусва. И е разбираемо защо. Хубавата и калорична закуска е един от каноните на здравословното хранене. Около 30 % от дневните калории трябва да се подадат на закуска. Ако закусвате с чаша кафе и обядвате с лека салата, то не се чудете защо вечерта краката ви направо сами отиват към хладилника. Най-добре да закусвате с домашно сготвена каша с орехи и сушени плодове, това ще даде на организма необходимата целулоза и ще накара червата да заработят. И ако вечеряте 3 часа преди лягане, сутринта задължително ще поискате да закусвате. Организмът ще се пренастрои за такъв режим примерно за около седмица и половина.
3. Яжте по-малко и често
Честото хранене е прекрасен вариант при почти всички възможни диетични проблеми. Нощно преяждане? Излишни килограми? То помага при всичко. Честото хранене е полезен здравословен режим. При него се храните често, а изяждате по-малко, защото не успявате да огладнеете. И ако ще хапвате по 150-200 г. на всеки 2-3 часа, то със сигурност ще избегнете състояние „ще изям слон”, а организмът ще работи добре през деня и няма да поиска да бъде активен през нощта. Важно е последното хранене да бъде най-късно 3 часа преди лягане, за да не натоварваме през нощта червата.
4. Яжте сладки неща
Колкто е по-близо полунощ, толково повече ни се искат сладки храни. Затова не отказвайте на себе си удоволствието и хапнете нещо сладко, като например ябълка, извара с мед, йогуртов сладолед, фурми или други сушени плодове.
5. Чиста психология
Не се концентрирайте върху това, какво ви е забранено да ядете преди лягане, по-добре е да вечеряте малко по-рано и да се насладите на хубавата храна и на приятната компания на близък човек. След вечеря поглезете себе си с вкусен десерт и след това по-често планувайте приятни занимания, като книга, среща с приятели, ароматна вана, хубаво кино, разходка. Това ще ви спаси от натрапчивата мисъл „нещо ми се яде”
Какво още помага?
• Преди лягане винаги изпивайте чаша кефир или кисело мляко. Винаги имайте запаси от тях, защото ако не ги намерите, ще посегнете към сандвич.
• Пийте повече вода през деня и дръжте вода или билков чай до леглото в случай, че ви се прииска да проверите какво има в хладилника.
• Правете повече разходки и спортувайте, това са естествени начини за повишаване на ендорфина и мелатонина в кръвта.
Текст: диетолог Ксения Тюменцева
Снимка: БГНЕС
Вижте още: