Думата „детокс” става все по-популярна и напоследък сякаш сме заобиколени със съвети, свързани с това колко вода да пием, какво да ядем или съответно не ядем… и всичко това, с една единствена цел – да пречистим и освободим организма си от токсините. Докато обаче повече хора са съсредоточени върху физическото измерение на детокса, сякаш на малко по-заден план остава т.нар life detox или в бърз превод „детоксикиране на живота”. И буквално, и преносно това е освобождаване на ума, ежедневието и самите нас от ненужни неща. Още по-хубавото е, че въпросното „здравословно рестартиране” може да правим сами, у дома, без строги правила, а само благодарение на няколко съвета и насоки…
Близо до природата
Едва ли ще се изненадате от това, че понякога всичко, от което имаме нужда е просто да променим местоположението си. Да изключим звука на телефона, или още по-добре – да го оставим у дома, и после да отидем на някое тихо, спокойно и хармонично място. Сред природата, например! Тишината, природните звуци и чистият въздух имат свойството да освобождават напрежението и стреса. Заведете кучето на планинска разходка, направете си пикник с децата или планирайте с приятели следващия уикенд и го прекарайте на ново място, в приятна компания, по възможност далеч от градския шум! Гарантирано ще ви хареса…
Промените са важни
И докато сме на вълна промени – спрете и се огледайте около вас. Много вероятно е работната и/или житейската рутина на ежедневието да ви е погълнала твърде много и точно това да е причината, поради която се чувствате непрекъснато уморени. Решението е лесно – променете нещо! Не, никой не говори за радикални промени, като напускането на работа, не става дума дори и за отрязване на косата. Променете маршрута за разходка на кучето ви, сменете вида чай, който пиете следобед, купете си нов чифт обувки, ако искате… Важното е да правите някакви малки промени на всичко, което се е превърнало в отегчителна рутина. Когато започнете да сменяте фокуса от всичко познато, ще си дадете възможност да откривате нещо ново, различно и вероятно интересно всеки ден. Просто трябва да опитате!
Всичко около нас
След като направите промяна с вас е време да промените нещо и около вас. За съжаление не можем сами да се справим с Глобалното затопляне, което обаче не означава да не правим малки крачки и в тази посока. Вие обаче можете да направите нещо по-малко, но все така значимо за живота си – като да се освободите от ненужните, заобикалящи ви вещи. Вероятно около вас ще откриете поне три неща, които са твърде стари, развалени са или просто са изпълнили ролята си в даден момент и вече не са ви необходими. Те може би ви свързват с някакви спомени и преживявания, ако са щастливи, то обяснимо е защо ги пазите, но ако не са или просто ви натоварват – разделете се с тях.
Здравословна дистанция
Така както с относителна лекота се освобождавате от вещите, които ви натоварват, редно е да направите нещо подобно и с хората, общуването, с които не ви носи нищо положително. Замислете се дали някой в обкръжението ви не ви кара да се чувствате зле или комуникацията с него не е повод за стрес. Прекратете навреме подобни нездравословни отношения и подарете времето и вниманието си на хора, с които взаимно обогатявате и осмисляте животите си! Може би звучи малко крайно, но понякога трябва да бъдем точно такива – крайни!
Силата на прошката
Следващият ни съвет върви ръка за ръка с предходния. Освен да се „отърсите” от негативни и натоварващи познанства, то трябва и да се научите да прощавате на другите. Това ще ви освободи от чувството на гняв и разочарования и ще ви помогне да приемете по-лесно случилото се, за да може да продължите напред. Напълно разбираме, че това е едно от най-трудните неща и вероятно ще бъде доста по-бавно от едно щракване на пръстите, но всеки път когато мислите, че трябва – прощавайте. Така помагате най-вече на себе си!
Бонус съвет: Безценно е да се научите да прощавате и на себе си! Направили сте нещо погрешно, пропуснали сте друго, не сте постъпили по най-правилния начин – анализирайте ситуацията, разберете къде е проблемът и после… си простете. Себеобвиняването не води до нищо добро, затова не си го причинявайте!
Без вина
Споменахме чувството за вина и то съвсем неслучайно. В много случаи хората обвиняват себе си за неща, за които нямат вина, в резултат на което се чувстват депресирани и подтиснати. Помислете добре над това, което ви кара да изпитвате вина. Ако наистина имате такава, то извинете се на когото трябва, поправете това, което може да се поправи и се постарайте да не повтаряте грешката си. Когато просто си седите и се обвинявате, то това няма по никакъв начин да помогне нито на вас, нито на другите засегнати, затова – действайте навреме!
… и без критика
Още едно относително трудно за усвояване и още по-трудно за ежедневно прилагане умение е да не критикуваме другите. Приемете, че отправяйки директна критика или негативен коментар към хора, които поради някаква причина ви дразнят, всъщност не помага с нищо. Опитайте се повече да наблюдавате отстрани, да анализирате, поглеждайте нещата от различни призми и свикнете с мисълта, че хората не правят нещо с цел да развалят вашия комфорт. Те просто така разбират живота! Вие пък на свой ред ненужно се натоварвате да мислите за негативните неща, които се случват, и които вероятно няма да се променят и след вашите думи.
Бонус съвет: Ако мислите, че обратната връзка ще бъде полезна за конкретен човек, то дайте му я но под формата на градивна критика, или дори не като критика, ами като съвет или като отбелязване на факт. Обикновено помага!
Важно е, че чашата да е пълна
Много по-лесно е да гледаме нещата от хубавата им страна, да намираме щастие в малките и на пръв поглед незначителни неща и да се усмихваме често. Знаем, че бихте си казали „Лесно е само на думи!”, но съвсем не е така и зависи от всеки от нас. Разбираемо е, че никой не очаква да заживеете в розов балон, където негативните аспекти на живота са химера, но и тук, в реалния ни живот можем да бъдем малко по-оптимистично настроени. Това, за което мислите влияе под една или друга форма и на това, което правите, следователно, ако сте повече оптимисти, ще привлечете и повече положителни неща, към себе си.
Записано щастие
И за финал оставихме нещо, чисто практическо приложимо – изградете си рутината в края на всяка седмица да записвате в специално обособен тефтер всичко положително, което ви се е случило в последните дни. С кого се срещнахте, за какво говорихте, кои теми ви бяха интересни, какво планирахте… Просто напишете мислите си такива, каквито са. Споменете си за приятно прекараното време с близките и приятелите ви; за успехите в работата; за онази приятна разходка във вторник следобед; за шумоленето на дъжда в четвъртък… Всичко, от което имате нужда са тефтер, химикал и малко време. Постепенно ще започнете да записвате все повече положителни неща, защото ще свикнете да поставяте тях на преден план, измежду спомените. Именно това е важното!
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Unsplash