Какво закусихте днес? Твърде лесен въпрос, може би.
Добре тогава. В какво бяхте облечени миналия петък? Да, и ние не си спомняме.
Когато бяхме в университета, с лекота запомняхме имената на колегите си, на преподавателите, графиците за лекции, графиците за купони и шопинг и малко по-трудно запомняхме уроците. Но все пак ги запомняхме, понякога със странно дребни детайли. А сега, след няколко години (няма нужда да броим колко), когато вече ни се е наложило да поберем купища допълнителна информация в мозъка си, ни става все по-трудно да помним прости неща.
Това обаче никак не ни харесва и поехме на специална мисия – да открием как да подобрим паметта си. Специалната мисия бе проведена в едно доста обширно пространство – Интернет, а източниците ни бяха добре проучени. Намерихме цели четири начина да поработим върху способността на мозъка ни да обработва данни и да ги складира в дългосрочната памет, откъде да ги взимаме, когато ни трябват. Нито един от тези начини не е свързан с помнене.
Защо сънищата са наистина сладки?
Сънят, ученето и паметта са сложни явления, които не са напълно разбрани. Изследванията върху животни и хора обаче предполагат, че количеството и качеството на съня имат дълбоко влияние върху ученето и паметта. Проучванията сочат, че сънят помага за ученето и паметта по два различни начина. Първо, лишен от сън човек не може да фокусира вниманието си оптимално и следователно не може да се учи ефективно. Второ, самият сън има роля в консолидирането на паметта, което е от съществено значение за усвояването на нова информация. На прост език казано: колкото по-малко спим, толкова по-малко информация се запазва в паметта ни. Не научаваме нови неща, не помним и по-стари такива, защото дефицитът на сън не е позволил на мозъка да съхрани спомени. Ето защо сънищата са наистина сладки. Уверете се, че давате на тялото си оптимално количество сън и ще бъдете здрави, а и ще запомняте в пъти по-лесно.
Упражнения не само за мускулите
Както всеки мускул в тялото, мозъкът също има нужда от упражнения, за да бъде във форма. Упражнявайте се, като четете повече, решавате ребуси, занимавайте с някакво хоби, което изисква да научите съвсем ново умение – така ще минавате през процеса на повторение и запомняне. Колкото повече работа създавате на ума и паметта си, толкова по-добре ще работят.
Храна за душата и ума
Мозъкът ви се нуждае от храна точно толкова, колкото и останалите органи в тялото ви. Боровинките са богати на антиоксиданти, които предпазват мозъка да не се възпалява, а листните зеленини са пълни с витамин С и други фитонутриенти, които помагат да се предотврати загубата на памет. Рибните масла, богати на Омега-3 и DHA, също могат да помогнат на мозъка ви да „расте“, като създава нови неврони.
„Рестартирайте“ мозъка от време на време
Отделяйте няколко минути всеки ден, за да поседите неподвижно и да се съсредоточите. Върху какво ли? Върху дишането си. Ежедневно бивате бомбардирани с толкова много стимуланти от околната среда, че е трудно да забележите дори една мисъл, която е фокусирана върху нещо друго освен стрес. Ежедневните упражнения и контролираното дишане ще ви помогнат да се концентрирате само върху само едно нещо, като така мозъкът ви ще си почива на съзнателно ниво. Тук не включваме съня – той е друг вид почивка. Говорим всъщност за медитация. Ако я намирате за труден процес, фокусирайте се върху дишането си и нищо друго, дори за пет минути на ден. Не мислете, успокоете „маймунския“ си ум и спрете потока на мислите си колкото можете. Това упражнение ще ви се отрази повече от добре.
Нали виждате – няма нищо, свързано с помнене, но всички тези навици ще подобрят паметта ви значително. А и са страхотна алтернатива на лекарствата, които ние, честно казано, избягваме. Съветваме и вас да се грижите за организма си, за да не стигате до тях!
Текст: Мила Стоянова
Снимки: Unsplash