Парфюмът е може би едно от най-запомнящите се неща след срещата с даден човек. И също както добрия костюм, трябва да знаем как да „носите” добрия парфюм, поне така твърдят парфюмерите професионалисти. Това, естествено, далеч не означава само да изберем парфюм, който харесваме, и да се пръскаме с него, защото ако не го използваме на правилните места или дори не го съхраняваме правилно, то просто изхабяваме поредния флакон, без да постигаме ефекта, който очакваме.
Възможно ли е всъщност да допускаме грешки, правейки едно от нещата, които изглеждат най-лесни – да се парфюмираме? Категорично да! Границата между това да поставим ароматен акцент и да се превърнем в натрапчив терор за околните е изключително тънка, най-много едно-две пръсвания повече, точно по този повод днес решихме да съберем най-често срещаните „грешки”, които се допускат при използването на парфюмите. Разбира се, придружили сме ги и с редица съвети и техники, защото вярваме, че така се изграждат правилни (и трайни) взаимоотношения с ароматите…
Мястото е важно
Парфюмът ви не се задържа дълго, въпреки че нанасяте щедро от него всяка сутрин? Съвсем не е нужно да се пръска безразборно, още по-малко пък в големи количества, достатъчно е само да се поставят няколко капки на правилните места. Кои са тези места? – вероятно ще се запитате… Вярваме, че са ви добре познати – шията и деколтето, вътрешната страна на лакътя и зоната зад ушите. Разбира се, и китките, не можем да ги пропуснем! Всички тези места са т.нар „пулсиращи зони”, а пулсът помага на аромата да се разпространява.
Не по навик
Споменахме китките, и то съвсем не случайно – те са едно от най-честите места, където нанасяме парфюм. Напръсквате, разтривате двете китки една в друга и… в този момент смисълът от парфюмирането е изчезнал! Разтриването на китките е неосъзнат навик, при това много погрешен, тъй като по този начин се нагрява кожата и се засилва производството на определени естествени ензими, които на свой ред променят аромата на парфюма. Оттам насетне средните и върховите нотки на парфюма, които се очаква да се проявят последни и след най-дълъг период от време, са или наистина слаби, или напълно притъпени. Разбира се, не ви казваме да не парфюмирате китките си, тъкмо обратното – правете го, но правилно: пръснете от парфюма по веднъж на всяка и оставете течността да попие в кожата, преди да покриете с дрехи. Това е…
Количеството също е важно
Вече знаете къде да нанесете своя парфюм, чудесно! Не прекалявайте! Съвсем не е нужно да пръскате на всяка точка, където усетите пулс, даже не е и препоръчително. Изберете си една или две. Достатъчно са, за да подчертаят вашата индивидуалност! Разбираме, че е трудно да прецените кога да спрете, но освен за себе си, помислете и за хората около вас и факта, че дори и най-лекият аромат бързо може да се превърне в замайваща натрапчива миризма. Не искате това, сигурни сме.
Далеч от косата
Защо не споменахме нищо за парфюмите и косата до момента? Защото макар структурата на косата да е предразположена да запазва миризмите и ароматите, съвсем не е добра идея да нанасяте парфюм директно върху нея. Причината е повече от логична – повечето парфюми са на алкохолна основа, а алкохолът има свойството да прави косата суха. Ако все пак държите косата ви да има аромата на любимия ви парфюм, то добра идея е да пръснете веднъж- два пъти върху четката, преди да се нарешите.
… и още по-далеч от дрехите
Още едно голямо НЕ, свързано с мястото за нанасяне на парфюм са дрехите. Макар да ви звучи логично място за парфюмиране, защото тъканите ще попият аромата и така той ще се задържи по-дълго, това съвсем не е правилна стъпка. Парфюмните нотки далеч не „звучат” по един и същи начин, когато се озоват върху естествена или изкуствена кожа, вълна, памук, а още по-малко пък върху синтетични материи, и съществува вероятност не просто да не харесате, ами и трайно да се откажете от любимия (или новия) си парфюм, само защото дадена тъкан е променила аромата му. Като „бонус” някои парфюми могат да оставят и петна върху дрехите ви, които се отпират трудно и обикновено безвъзвратно съсипват материите. Решението е просто – парфюмът има място само върху нас, но не и върху това, с което сме облечени.
Парфюм по всяко време
Кога нанасяте своя парфюм? Малко преди да излезете от вкъщи, може би? А как ви звучи идеята да правите същото това и когато излезете от… банята? Да, правилно прочетохте: сухата кожа има свойството бързо да поема влагата на парфюма и резултатът е аромат, който не успява да се разгърне максимално. За сметка на това обаче, ако парфюмът е нанесен непосредствено след баня, когато кожата е още влажна и добре хидратирана, то това ще „задържи” аромата значително по-дълго време, а нотките – ще имат възможност да изпъкнат.
Добра дистанция между ароматите
Да кажем, че вече знаете кога, как и къде да нанасяте своя парфюм. А какво друго нанасяте, освен него? Може би дезодорант, крем за тяло или пък овлажняващ лосион, ароматен спрей за коса, друго… Всички тези продукти очаквано имат аромат. Обикновено наситен и почти винаги способен да влезе в конфликт с вашия парфюм. И какъв е смисъла да използвате парфюм, ако в действителност сте ходещ облак от различни, контрастиращи аромати? Естествено, има решение – идеалният вариант е вашият дезодорант и лосион да нямат изобщо аромат, но тъй като това е рядко срещано, има и план Б: да заложите на лосион от същата серия, от която е и парфюмът ви. Повечето марки вече предлагат няколко продукта, допълващи парфюмите, което е повече от чудесно.
Живот в кутия
Ако някога сте се запитвали дали парфюмите имат срок на годност, то отговорът е не, нямат. Това обаче не означава, че са вечни, тъй като с времето характеристиките им се променят, особено ако не се съхраняват в подходящите условия. Ароматите, подобно на доброто вино, изискват специална грижа, а на парфюмите като цяло може да се гледа като на жив организъм, който е изключително чувствителен към промени в околната среда. Ето защо съхранението на стъклените шишенца с пулверизатор и ароматна течност е от толкова голямо значение. Парфюмите не харесват резките температурни промени и при внезапни скокове или спадове се наблюдават неочаквани химични реакции, в резултат на които ароматните композиции се видоизменят. В този ред на мисли мястото на парфюмите определено не е в банята, защото там температурните амплитуди се променят бързо под влиянието на горещата вода. Ще се изненадате вероятно, ако ви кажем, че съвсем не е добра идея и да наредите парфюмната си колекция на тоалетката, тъй като пряката слънчева светлина е способна да оказва неблагоприятно въздействие на естествените съставки. Къде тогава да държите вашите ароматни бижута? Ами в кутиите им… може и да звучи странно, но там, където са били още в началото, наистина е най-доброто място за съхранение.
Основните парфюмни насоки са това, оттам насетне всичко е въпрос на експерименти. Именно това е и нашият съвет: придържайте се към правилата за съхранение, но и експериментирайте с различните пулсиращи точки, само така ще откриете вашата индивидуална и най-правилна схема за нанасяне. Останалото е въпрос на аромати и… предпочитания!
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Unsplash; Pixabay