Ако някога сте преживявали сурова зима, вече знаете как да се подготвите за следващия път. Да се облечете по-топло, да наблегнете на топлите супи и чайове, но това ли е всичко?
През зимата може да забележите, че ръцете ви са напукани, болят ви и са студени като лед. Може също така да откриете, че мъртвата кожа има тенденция да се натрупва по-бързо и участъците със загрубяла кожа да са почти навсякъде. През зимата скоростта на клетъчния обмен намалява, което води до загрубяла и лющеща се кожа. Сериозната дехидратация може да причини дълбоки пукнатини, а пукнатините по кожата могат да бъдат изключително болезнени и дори да доведат до инфекция.
В студеното време освен да излизаме с ръкавици можем да се погрижим за кожата на ръцете си и по други начини. Споделяме с вас полезна информация и няколко съвета – така, както направихме и за устните. Независимо че прогнозите са за повишаване на дневните температури, не трябва да забравяме, че все още е февруари.
Химикалите и дезинфекциращите съставки в сапуните са отговорни за изсушаването на кожата на ръцете. Ето защо е препоръчително да ограничите прекомерното миене на ръцете си. Така ще ограничите и изсушаването. Когато се занимавате с домакинска работа като миене на чинии или чистене, не забравяйте да използвате гумени ръкавици през зимните месеци. При домакинска работа, както и при ежедневното миене на ръцете използвайте топла, а не гореща или студена вода. Горещата вода дехидратира кожата, а студената предизвиква загрубяване.
Кремовете за ръце създават ефект на ръкавица благодарение на силиконите, глицерина и парафина, които се съдържат в тях. Освен че не пречи на дишането на кожата, това я защитава от вредното въздействие на водата и битовата химия.
В състава на повечето кремове за ръце влизат антиоксиданти и възстановяващи компоненти като витамини, растителни екстракти и масла, а някои от тях имат и SPF. Зелен чай, витамини С и Е са много успокояващи съставки, както и лавандула, невен и лайка. От студа защитават липидите, термалната вода и други подобни антистресови съставки. Потърсете масло от шеа (карите), върши почти винаги чудеса. Алое вера носи много ползи за здравето и е също често срещана съставка в продуктите за грижа за кожата поради своите антибиотични и противовъзпалителни свойства.
Кремовете за ръце трябва да се нанасят 10-15 минути преди да излезете навън или да започнете да чистите. Особено внимание отделете на горната част на китката, ставите на пръстите и зоната между тях, тъй като именно там кожата се напуква най-често.
Повечето кремове за ръце могат да се използват през всички сезони. Голяма част от тях се грижат и за здравето на ноктите. Понякога текстурата на кремовете за ръце е доста плътна, а това създава много често неприятно усещане. Можете да изчакате няколко минути след като сте нанесли продукта и да попиете леко със салфетка.
Когато се налага допълнителна и по-сериозна грижа, можете да използвате маска за ръце. Обикновено тя е под формата на ръкавици, напоени с подходящите компоненти. С маска за ръце се стои 10-15 минути.
Хората с изключително сухи ръце могат да опитат третиране през нощта за по-добри резултати. За целта нанесете обилно количество от съответния продукт върху ръцете си и ги покрийте с тънки ръкавици (може дори и чорапи). Това ще спомогне за по-доброто усвояване на крема/овлажнителя, а резултатът ще е ръце с мека, нежна и еластична кожа на сутринта.
Текст: Деси Найденова
Снимки: Pexels