С наближаването на абитуриентските балове все по-разпространени стават шегите по повода, една от които гласи, че, ако обикновените зрелостници броят от 1 до 12, то съучениците им програмсти се задоволяват само с 0 и 1. Колко от тях обаче са дами? Оказва се, че IT сектора отдавна не е запазена за мъже територия. Все повече представителки на нежния пол заемат ключови позиции в него, а някои от тях дори оставят своя отпечатък, извършвайки действия, променящи всичко, познато до момента. Днес ще ви разкажем за 4 жени, след чиято намеса светът на технологиите вече не е същият.
Мариса Майер
През 1999 година Мариса Майер е 20-ият нает служител в Google и първата жена инженер. Тя извървява своя път до дизайнер, последван от мениджърска позиция, а след това се превръща в говорител на бранда. На нея се дължат най-успешните приложения на Google, сред които Google Maps, Street View, Google Earth, Google News, Zagat и не на последно място – електронната поща Gmail. Тя въвежда и способността търсачката да променя логото си, в зависимост от различни поводи, позната като Google Doodle. След като става вицепрезидент на компанията, тя решава да потърси ново поле за изява и се превъплъщава в президент и изпълнителен директор на Yahoo. Това се случва през 2012 година.
Шерил Сандбърг
Шерил Сандбърг е първата жена в борда на директорите на Facebook и втората най-влиятелна личност в компанията. Тя е част от екипа от 2007 година когато се запознава с Марк Зукърбърг по време на коледно парти. Преди да заеме поста оперативен директор на най-разпространената социална мрежа, тя е вицепрезидент на Google. След като добавя реклами в мобилната версия на newsfeed-а, компанията реализира впечатляващия 18.4% дял от цялостната мобилна реклама. Шерил е известна и с многобройните си лекции за силата на жените в мъжкия свят. Книгата ѝ Lean In: Women, Work and the Will to Lead („Устреми се: Жените, работата и волята да водиш” – прибл. бел. ред.), последвана от лекция в рамките на TED, е продадена в 150 000 копия само през първата седмица.
Рашми Синха
Рашми Синха е един от създателите на SlideShare – онлайн метод за споделяне на Word, PowerPoint и други презентации, който беше продаденна LinkedIn през април 2013 за сумата от 119 милиона долара. Интересно е обаче, че тя не е завършила програмиране, а докторска степен по невропсихология от университета „Браун”.
Падмасри Уориър
Падмасри Уориър е родена и израснала в Индия. Завършва магистърска степен по химично инженерство в университета Cornell. Кариерата ѝ започва в Motorola през 1984 година, където работи до 2007, създавайки съвременния облик на компанията. След като напуска, жената с име на боец (warrior – боец, войн/англ.) се присъединява към Cisco, заемайки длъжността изпълнителен директор в ресор технологии и стратегии.
Текст: Станислава Добрева
Снимки: Press
Вижте още: