4 жени, които промениха съвременните технологии

x

С наближаването на абитуриентските балове все по-разпространени стават шегите по повода, една от които гласи, че, ако обикновените зрелостници броят от 1 до 12, то съучениците им програмсти се задоволяват само с 0 и 1. Колко от тях обаче са дами? Оказва се, че IT сектора отдавна не е запазена за мъже територия. Все повече представителки на нежния пол заемат ключови позиции в него, а някои от тях дори оставят своя отпечатък, извършвайки действия, променящи всичко, познато до момента. Днес ще ви разкажем за 4 жени, след чиято намеса светът на технологиите вече не е същият.



Мариса Майер

През 1999 година Мариса Майер е 20-ият нает служител в Google и първата жена инженер. Тя извървява своя път до дизайнер, последван от мениджърска позиция, а след това се превръща в говорител на бранда. На нея се дължат най-успешните приложения на Google, сред които Google Maps, Street View, Google Earth, Google News, Zagat и не на последно място – електронната поща Gmail. Тя въвежда и способността търсачката да променя логото си, в зависимост от различни поводи, позната като Google Doodle. След като става вицепрезидент на компанията, тя решава да потърси ново поле за изява и се превъплъщава в президент и изпълнителен директор на Yahoo. Това се случва през 2012 година.



Шерил Сандбърг

Шерил Сандбърг е първата жена в борда на директорите на Facebook и втората най-влиятелна личност в компанията. Тя е част от екипа от 2007 година когато се запознава с Марк Зукърбърг по време на коледно парти. Преди да заеме поста оперативен директор на най-разпространената социална мрежа, тя е вицепрезидент на Google.  След като добавя реклами в мобилната версия на newsfeed-а, компанията реализира впечатляващия 18.4% дял от цялостната мобилна реклама. Шерил е известна и с многобройните си лекции за силата на жените в мъжкия свят. Книгата ѝ Lean In: Women, Work and the Will to Lead („Устреми се: Жените, работата и волята да водиш” – прибл. бел. ред.), последвана от лекция в рамките на TED, е продадена в 150 000 копия само през първата седмица.



Рашми Синха

Рашми Синха е един от създателите на SlideShare – онлайн метод за споделяне на Word, PowerPoint и други презентации, който беше продаденна LinkedIn през април 2013 за сумата от 119 милиона долара. Интересно е обаче, че тя не е завършила програмиране, а докторска степен по невропсихология от университета „Браун”.



Падмасри Уориър

Падмасри Уориър е родена и израснала в Индия. Завършва магистърска степен по химично инженерство в университета Cornell. Кариерата ѝ започва в Motorola през 1984 година, където работи до 2007, създавайки съвременния облик на компанията. След като напуска, жената с име на боец (warrior – боец, войн/англ.) се присъединява към Cisco, заемайки длъжността изпълнителен директор в ресор технологии и стратегии.

Текст: Станислава Добрева

Снимки: Press

Вижте още:

Три жени, които променят света на мобилните приложения

За мъжете и жените, „равните” права и стереотипите

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата

Коктейлна рокля Dawnana Regular Fit от ROTATE

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта CP120 Черен от Coach

  Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Бяла рокля в студен ден.

Ако сте пропуснали
Най-четени