Хората, които могат да творят красиви визии върху лицата ни имат необикновената сила да променят света. Да го правят по-изящен, по-съвършен и по-цветен, използвайки своите магически пръчици – четките за грим. Днес ви срещаме с точно такава модерна фея – Алина Манова, грим-мастърът, който стои зад едни от най-иновативните визии, които виждаме от кориците на българските списания и от клиповете на световни знаменитости като Dua Lipa. Разходихме я във времето – от първия й грим като обикновено момиче до последните тенденции, които ще вдъхновяват макиажа ни през този и следващия сезон. Плюс бонус – идеи за булките и абитурентите, за които най-важния ден в живота им предстои скоро.
Спомняш ли си какво беше модерно, когато ти започна да се гримираш? (за грим говорим, някакви бюти тенденции)?
Ех, че хубав въпрос! През 90-те години много модерно беше по-кафеникаво-кредемиденото червило с кремообразна текстура, придружено с един нюанс по-тъмен молив. Въобще не ми стоеше добре, но си спомням, че изучавах всеки детайл от лицата в музикалните клипове и списания, без да се замислям дори, че има такава професия – “гримьор”. 20 години по-късно получих точно тези референции за грима на танцьорите на Dua Lipa в най-новия й клип “Break My Heart”, който тя снима в България, благодарение на B2Y Productions. След това през 2000-та, имах период, в който всеки ден ходех гордо с ярко синя спирала и нямах търпение да си купя нов прозрачен гланц с малки брокатени частици в него.
View this post on Instagram
Кой беше първият ти учител в грима?
Може би, без да го осъзнавам, майка ми. Тя винаги е била с много дискретен, свеж грим, червило задължително, вечно търси перфектния нюанс между млечно кафяво и пепел от рози… и някак досега пазя тази естетика за себе си. Като превъртим напред, посещавала съм 1-2 обучения, но там разбирах кое не е моята техника. Не мога да кажа, че усещам някого, като учител, аз съм “self- taught”, по-скоро имах ментор – Венцислава Койчева. Тя ми беше един от любимите гримьори, винаги познавах кои са нейните корици преди да видя кредитите. Тя ми показа елементи на културата вътре в самата индустрия, което е изключително важно за всеки бъдещ гримьор.
Как гримът се превърна в твоя професия?
Първо някак неусетно се превърна от хоби в желание за професия. Като малка 11-12 годишна, постоянно експериментирах върху най-добрите ми приятелки. Ама си представете крещящ грим, който идваше с история, вдъхновен от вещици, вампири, джипсита, а любимото ми беше да заличавам вежди и да ги рисувам наново, малко “драг куийн” положение, съдейки по снимките. Когато пораснах и гледах списанията и клиповете, се чудех кой е работил зад тези снимки и съзнателно поисках да съм аз, беше много трудно по онова време. Нямаше социални медии и платформи, през които да се изразиш и свържеш, с когото поискаш, нямаше масово курсове, аз не познавах никой в София (от Стара Загора съм), не беше въобще популярна и модерна професия, каквато е сега… При мен се получи комбинация от огромно желание, търпение, късмет и талант разбира се, защото винаги съм си вярвала, че мога.
View this post on Instagram
Коя част от работата ти е най-вдъхновяваща за теб?
Може би идеята, концепцията, обсъждането с екипа преди да започнем определен проект. А понякога просто от текстурата на даден продукт, ми нахлуват в главата картинки и визии, които искам да случа в някакъв момент. Скицирам си, когато имам време и действаме.
А има ли нещо, което би искала да правеше някой друг, вместо теб?
За момента, не. Дори, когато имам асистент с мен, предпочитам аз да си подреждам нещата, да си чистя четките, например. Много педантична съм, даже понякога на себе си досаждам.
Има ли разлика между това, което е модерно в Бълария и трендовете по света в сферата на грима?
Мисля, че навсякъде типовете грим си имат и своите последователи, както и тук. В България просто по-концентрирано се вижда, приема или отхвърля нещо, защото сме много по-малко. Но българите в тази сфера определено са талантливи.
Най-честите грешки, които допускат жените, когато се гримират?
Следването на чужди стереотипи и правила, които не са подходящи за техните индивидуални черти и излъчване. И разбира се – преливайте фон дьо тена и към шията, ако сте избрали по-тъмен нюанс.
Ти доверяваш ли се на някой друг да те гримира?
Не, но може и да е забавно.
Има ли място гримът в ежедневието на мъжете?
По-скоро е хубаво, грижата за кожата на лицето, да бъде и в тяхното ежедневие. Но ако са водещи, артисти, изпълнители или това е начин за себеизразяване – защо не.
Опиши как си представяш една класическа грим визия?
Красива сияйна кожа, меки контури, балансирани линии и перфектно нанесено червено червило.
View this post on Instagram
А една, която би впечатлила и най-големите критици?
Точно тази отгоре.
Кои са най-иновативните грим продукти, които трябва да имаме в козметичната си чантичка?
Иновативни по-скоро откъм формула, иначе те малко или много се повтарят, само названието им е различно. Серум, който да хидратира лицето, но и да успее да предаде този “glowy” ефект на кожата, дори върху грима без да го разгради. Кремообразните ружове и сенки, които могат да се ползват по различни начини. И най-мултифункционалният продукт – повтарям се, но – червеното червило, с което за минути можеш да освежиш цялото си лице.
Коя е световната знаменитост, която мечтаеш да попадне в ръцете ти и какъв грим би й отивал?
Много харесвам Марион Котийяр и си представям, че работата с нея би била удоволствие, Зоуи Кравиц също.
За или против носенето на грим вкъщи?
О, аз съм за всичко, което кара хората да се чувстват по-щастливи със себе си. Почти винаги си “пипвам” веждите, без значение дали ще излизам или не и преди сън си слагам балсам за устни. А ако работим от вкъщи, както масово сега се случва, малко грим би помогнал да се чувстваме по-свежи и с настроение.
Тенденции за пролет 2020 – какво трябва да знаем за грима през този сезон?
В създалата се ситуация леко изпускаме тенденциите за пролетта, но пък за лятото мисля, че все повече дами ще се осмеляват да слагат по-активни цветове. Розовото червено, топли оранжеви нюанси и гланцове също, лавандулови, синкави пигменти и сенки.
Сватбен сезон 2020 – може би по-скромен, но все пак ще го има. Ти на какво залагаш в този грим за специален повод?
Да, доста сватби се отложиха за съжаление. Представям си колко им е напрегнато с толкова голяма организация, каквато предполага една сватба. Принципно винаги се интересувам с какъв грим булката се чувства най- комфортно, какво си представя за деня и от там изграждаме визия, която да стои адекватно на снимки и след 20 години. Сияйна кожа, деликатно подчертани очи, очна линия, която да уплътни миглите, може би по-натурално нелепкаво червило. Като цяло много зависи и от стила на роклята, прическата и цялостното излъчване на дамата. Имала съм булки, които залагат на силен бордо акцент в устните или си мечтаят за глоси “мокър” клепач. Той например, е по-труден за поддръжка за такъв повод, но с определени пигменти може да се постигне тази оптическа илюзия.
View this post on Instagram
А абитурентските балове? Какво ще е различното тази година върху лицата на дванайсетокласничките?
Допускам, че тази година освен изчистените класически визии, ще има и желаещи за по-атрактивни разработки, с инкорпориране на аксесоари – кристалчета, перли, бляскави пигменти в грима. Може би след извънредното положение, като цяло ще имат нужда да се забавляват и да експериментират с грима. Със сигурност аз имам и с нетърпение чакам да се върнем в ритъм. Затъжих се за работата си, целия процес и хората, с които я случваме.
Текст: Елена Петров
Снимки: личев архив