Повечето топ шефове в кулинарния свят имат ресторанти и в Дубай. Но по-автентичното изживяване е да опиташ местната кухня, което е и по-трудно, защото местата, които предлагат истинска местна храна, са малко. Едно от най-добрите за кебаб е Mezza House – намира се на първия етаж в жилищна сграда само на метри от Дубай мол. А за да влезеш вътре, трябва да минеш през задния вход на сградата.
Кебаб трябва да се опита и в Al Ustad Special Kebab. Ресторантът отваря преди повече от 50 години и е известен като мястото с най-добър кебаб в целия Близък Изток. За съжаление неговия собственик и откривател почина преди две години, но ресторантът продължава да функционира успешно.
Следващата задължителна спирка е Logma. Собственичката ми е близка приятелка, тя е известна блогърка от Ливан. Мястото е много оживено, a храната е много, много добра.
Ако си късметлия, най-доброто, което може да ти се случи, е да попаднеш с местните в пустинята, където да опиташ арабска храна, сготвена на жар пясъка.
Нова и атрактивна гореща точка в Дубай е D3 – Dubai Design District. Правителството и шейх Мохамед откриха нов квартал, които е посветен изцяло на дизайна. Повечето офиси са заети от шоуруми, архитектурни студиa, арт галерии и концептуални магазини. Почти всеки ден има интересни арт събтия, които си заслужават да бъдат посетени.
Ходенето на кино е традиция в Дубай и кината са изключително достъпни. Лично аз харесвам Roxy Cinema в The Box Park. Хубавото на Roxy Cinema е, че киното е малко, а салоните приличат на старите луксозни салони от 20-те години. Така гледането на филм се превръща в истинско изживяване.
Дубай е меката на шопинга, но трябва да знаеш къде да пазаруваш. Аз лично харесвам Harvey Nichols, защото предлага Haider Ackermann, Dries Van Noten и Blood Brotherhood, а и заради Elmaz by Momo – красив марокански ресторант, чийто вход остава скрит зад секцията с мебели на Harvey Nichols. Bloomingdale’s ме печелят с Valentino и 3.1. Phillip Lim. Boutique 1 е мястото, където можеш да откриеш Maison Martin Margiela. Rick Owens и Balenciaga са в Burjuman.
Едни от най-известните места за дамска мода са BySymphony, които предлагат добра селекция от японски дизайнери; S*uce, които показват много любопитен вкус и промотират млади американски дизайнер; LE66 пък е раят на алтернативната мода. Мястото за супер брандове е The Dubai Mall – Gucci, Chanel, Hermes, Dior, Tom Ford, Givenchy и много други.
Любовта към парфюмите е издигната в култ в арабския свят, а парфюмът е една от придобивките, с които си заслужава да се сдобиете по време на престоя си в Дубай.
Аз лично предпочитам селекцията от парфюми в Mancera и Amouage, както и серията на BVLGARI „Le Gemme“, които се предлагат само в монобранд бутиците на марката. Харесвам и Oud Malaki, което от арабски означава Кралски Ууд и е един от най-добрите парфюми на Chopard.
Любопитен е начинът, по който парфюмите се носят в този район. За дрехите и къщата се използва бахур или Oud, които се палят. Обикновено те се продават в повечето парфюмерийни магазини, но истинският Oud може да достигне цена от няколко хиляди долара за килограм. Този, който аз ползвам се произвежда за кралското семейство на Дубай в Саудитска Арабия и не се продава. Аз лично го взимам от племенницата на шейх Мохамед.
Друг тип аромати, които харесвам са тези на парфюмните олиа, които се предлагат в парфюмерийните магазини в Дейра. Предпочитам Black Afgano, за което казват, че мирише на горящ хашиш, но аз намирам аромата за сладък и опушен. Другото олио, което използвам е класически oud от Камбоджа. Една капка е достатъчна – ароматът е силен и натрапчив, но създава много добра база, за всеки друг парфюм, който носиш над него.”
Благодарим на Васил, че ни потопи в атмосферата на своята арабска приказка. Сега не ни остава друго, освен да помислим за спонтанно приключение с дестинация Дубай и да изпитаме на място пъстрата карта на любимите му места.
Текст: Александра Тошева & Васил Божилов
Снимки: Press; личен архив Васил Божилов