За седми пореден път „София Хартиен арт фест” ще изпълни галериите на столицата с творби от добре познатия ни, но често подценяван материал – хартията. Тазгодишният фестивал ще протече под мотото „Спаси природата с изкуство”, като ще бъдат представени международни проекти и иновации, засягащи екологични и социални проблеми в съвременните общества.
Няколко локации в центъра на София: площад „Независимост”, галерия „Финес”, галерия „Артур”, галерия „Арте”, галерия „Мисията” ще съберат творбите на творци, работещи с хартия от целия свят: Аржентина, Австралия, Австрия, Бразилия, Канада, Колумбия, Кипър, Финландия, Франция, Германия, Израел, Япония, Корея, Норвегия, Швеция, Сингапур, Шотландия, Турция, Великобритания.
На 9 май, Деня на Европа, в Галерия „Мазда” ще се състои официалното откриване на „София Хартиен арт фест”. Неслучайно първата представителна експозиция, с която ще бъде даден старт на тазгодишния СХАФ, е озаглавена с мотото на феста „Спаси природата с изкуство”. Творбите, изложени тук, са дело на японски автори и акцентират върху използването на хартии, изработени от естествени природни материали. За направата им творците си служат както с древни традиционни източни техники, така и с най-съвременни иновативни похвати за третиране на материалите.
В Европейската нощ на музеите 2017 на 20 май, освен постоянните фестивални експозиции, Ларгото ще приюти и вече традиционната Хартиена улица, а бразилката Анжела Барбу ще изпълни своя пърформанс „Семена на времето“, занимаващ се с въпросите на миграцията.
Предвидени са и лекция и уъркшоп с демонстрации на техники от Далечния изток.
Хартиеното изкуство е нов раздел, сродяващ традиции и съвременност, иновации и високи достижения. Инспирира редица световни автори към нов подход и в много известни световни музеи или утвърдени биеналета могат да се срещнат великолепни произведения от това изкуство. Още по време на първото издание на „София Хартиен арт фест” в столицата бяха представени познати имена, чиито произведения са притежание на редица чуждестранни музеи, като това привлече вниманието на критиката и световните наблюдатели за култура.
Текст: Велиана Симеонова
Снимки: Press