Мъжката мода е terra incognita за много хора днес. Не защото не знаем как се обличат мъжете, а защото схващанията за дизайн са толкова колоритни и интересни, че понякога е трудно да възприемем нещо и го подминаваме с лека ръка. Дизайнерите обаче казват много със своите „кратки произведения“ и концепции за мода. Не само носими дрехи, а провокация, културни препратки, „афоризми“, социални позиции – мъжките модни ревюта са всичко това. Вижте кои са шесте прични, които ни карат да смятаме така.
Раф Симънс показа първата си колекция мъжки облекла, откакто напусна Dior. Неговият едноименен бранд този път е представен с препратки към образите на Дейвид Линч и Синди Шърман. Типично в негов стил и за работата му в личен аспект тук има игра с обемите. Някои от дрехите приличат на преправени ученически униформи, а при други търсеният ефект е на състарени и накъсани дрехи. Въпросът е бихте ли ги облекли?
Белгийският дизайнер Walter Van Beirendonck е прочут с политическите си препратки, които често се забелязват в колекциите му. По време на Седмицата за мъжка мода той отново е в настроение за провокация. Новата линия дрехи цели да насочи вниманието към актовете на тероризъм, които се случиха в Париж и понастоящем на много места по света. Дрехите имат прозрачни елементи, целящи да разкриват тялото и неговите слабости. „Аз съм пацифист, но наистина ми се иска да ударя някой в лицето сега“, казва той по повод на всички объркани неща в политиката и световения ред.
Rei Kawakubo отново показа мъжка колекция, която ни кара да повдигаме вежди в търсене на итерпретация на видяното. Японската дизайнерка обаче твърди, че с тези мъжки тоалети се е опитала да „изследва“ историята на любовта. Затова и визиите са допълнени с цветни венци на главите, не че Рей Кавакубо очаква мъжете да направят това и по улиците на града. Тя просто е поредният дизайнер, който не работи без доза провокация.
Rick Owens! O, Rick Owens! Тук виждаме един пост-апокалиптичен човек, който ще населява земята през следващата есен. Дизайнерът е боядисал лицата на моделите, а дрехите са като костюми готови за сценично представление. Обеми, дръзки решения, смесване на стилове – типичният Оуенс, който познаваме от преди.
Вижте още: Fendi и зима 2016 – още една причина да харесваме облечени мъже
Мъжете на Craig Green изглеждат облечени в един интересен хаотичен микс от копринени връзки и кожени парчета. Като един от младите дизайнери на „сцената“ той прави категорични заявки за изява в полето на абстрактната мода – тази, която се разбира по-скоро като изкуство, а не като средство за обличане.
Charles Jeffrey представи колекция наречена Loverboy – една серия наелектризиращи мъжки тоалети. Дизайнерът е едно от новите попълнения на лондонския моден живот. И ако много от тоалетите изглеждат носими, то тази визия е само една от серията с провокации, които успя да поднесе той.
Текст: Стефи Стоева
Снимки: Press
Вижте още:
Мъжете следващата зима – смели, елегантни и…
Време за мъже: 25-те най-добри street-style моменти от 2015 година