153 години след рождението на австрйския художник Густав Климт любовта към изкуството, което той завеща на света ни, не стихва. Картините му – ярки, смели за времето си, възхвалявани и осъждани от критиката, в наши дни продължават да будят нестихващо възхищение. Произведенията му неслучайно попадат във всяка авторитетна класация на най-значимите картини в Историята на изкуството. Пет от творбите му оставят повече от ярка следа и се превръщат в съкровища, които арт колекционерите трескаво желаят в частните си галерии. Е, малцина имат привилегията да притежават Климт, но за нас остава утехата, че може да им се полюбуваме поне виртуално. Ето ги тях.
Целувката
Нулево съмнение коя е най-емблематичната картина на Климт. Представена още недовършена през 1908 и закупена мълниеносно от галерията към двореца Белведере във Виена, където се намира и до днес.
Портрет на Адел Блох-Бауер I
Дълга, дълга е историята на този портрет. Музата, която стои пред статива на Климт е една от многобройните му любовници, а картината е поръчка от съпруга на красивата Адел. Портретът преживява две световни войни и изправя на нокти Австрия срещу Америка в един съдебен процес за собствеността на произведението. Накрая на историята произведението отлита за Америка и срещу 135 милиона долара остава и до момента притежание на Музея на австрийското и немското изкуство в Ню Йорк.
Девицата
Завършена през 1913, вглеждаме се в платното и откриваме девица, заобиколена от 6 голи жени. Една от картините, които търпят безброй интерпретации, но сред най-разпространените спада тази, че творбата изобразява прехода от момиче в жена. “Девицата” е собственост на Националната галерия на Чехия в Прага.
Даная
Легендата за Даная е следната: “Аргоският цар Акризий – внук на Линкей, имал дъщеря – Даная, която се славела надалеч с неземната си красота. На Акризий оракулът му бил предсказал, че ще загине от ръката на Данаиния син. За да избегне тази участ, Акризий построил дълбоко под земята обширни покои от бронз и камък. В тях заключил дъщеря си Даная, за да не може никой да я види.
Но великият Гръмовержец Зевс се влюбил в нея и успял да проникне в покоите u като златен дъжд. И така щерката на Акризий станала жена на царя на боговете и на хората. От брака им се родило прелестно момченце и майка му го кръстила Персей.”
А “прочитът” на Климт, отразен в едноименната му картина, е един от най-чувствено-еротичните в изкуството изобщо.
Трите възрасти на жената
Още една емблема за творчеството на Климт. Завършена е през 1905, но показана за първи път пред публика през 1910 във Венеция, 2 години по-късно става притежание на Националната галерия за модерно изкуство в Рим, където може да бъде видяна и досега.
Текст: Александра Тошева
Снимки: Press