Бутикът на Chanel в Амстердам се превърна в едно от местата, на които се създава история не само в модата, но и в архитектурата. За обновената конструкция на сградата е използвана новаторска технология за строителство от стъкло. В основата на иновативния проект е компанията MVRDV, която определя мястото като единствено по рода си. За изпълнението са използвани кристални тухли, дограма и первази, които съхраняват традиционния за града архитектурен стил. Сградата разполага с 620 кв.м търговска и 220 кв. м жилищна площ.
Материалите са произведени на място и според компанията те са многократно по-здрави от бетона, което е доказано в тестовия им период. За фасадата на бутика на световната марка са използвани в съчетание с оригинални теракотени плочки, които преливат към горните етажи на зданието.
Според архитектите, технологията предлага решение на проблема със загубата на характерния местен стил на централните части в градовете по света, като предлага алтернатива на доминиращите в момента унифицирани стъклени витрини, които не предлагат запазването на типичните за мястото конструктивни елементи.
Според компанията-създател, кристалните къщи дават възможност външните конструкции да бъдат съобразени с околната среда и да поставят изграждането на сгради на съвсем различно ниво. Едно от основните предимства на материала е възможността за пълното му рециклиране. По време на изграждането на сградата няколко дефектни тухли са били стопени и премодулирани отново. Същото може да се случи с цялата фасада в бъдеще.
Кристалната къща, която сега е бутик на Chanel, се намира в район, в който са концентрирани много от световните луксозни марки, като Prada, Dior и Rolex. Официалното откриване на бутика, който радва минаващите по улицата хора заедно с гостите си, отвори врати в средата на април.
За пореден път Chanel са лидери в налагането на иновативни идеи, което лично за нас не е изненада. Дори ни е малко трудно да си го представим по друг начин. Виждаме, че това е само първата стъпка от нова вълна на архитектурно изразяване, която ще промени още повече възприятието ни за типична градска среда.
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Press
Вижте още: