Колкото и бързо да се развиват новите технологии, а ние да им ставаме все по-подвластни, хартиените книги винаги са били и ще продължат да бъдат част от душите ни. Те са нещо, което можем да получим и оставим като наследство и по някакъв необясним начин, закодиран при допира на мастилото с хартията, успяват да бъдат спомени и бъдеще в едно.
Казват, че има книги, които всеки човек трябва прочете през живота си, а ние бихме добавили, че има и книги, които освен да сме прочели е силно препоръчително и да притежаваме. В дома си! Подредени и многократно прелиствани. Да бъдат на една ръка разстояние, винаги когато изпитаме необходимост да усетим аромата на хартията и да преоткрием думите… отново и отново.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вероятно водени от идеята, че „дом без книги прилича на тяло, лишено от душа”, интериорните дизайнери не спират да търсят оригинални начини, чрез които да настанят книгите в уюта на дома. Споделяме с вас три вдъхновяващи идеи как бързо и лесно да включите събраните светове между корици, в интериора си…
Вижте тази публикация в Instagram.
Нови концепции за пораснали идеи
Една от първите асоциации с книги, като част от интериора е… „библиотека”. Голяма и масивна, естествено. Такава, за каквато мечтаем от мига, в който изгледахме за първи път класиката на Дисни – „Красавицата и звяра”. Истината обаче е, че малко хора могат да си позволят да обособят цяла стая или да заемат стената на дневната от пода до тавана с библиотека. За сметка на това обаче можем повече от спокойно да разчупим стандартите и да изберем няколко раздвижени рафта или да преорганизираме част от холната секция, като своеобразен нов дом за любимите ни заглавия. Да, вероятно няма да съберем всички книги, които притежаваме, но пък можем да изложим поне тези, оставили силен отпечатък в живота ни.
Вижте тази публикация в Instagram.
Цветно съзвучие
След като вече имаме място на което да ги наредим идва време да се замислим и за начина на подредбата. Има няколко класически библиотечни изгледа – групирани по жанр, по автор, азбучно по заглавия или по фамилия на автора, образувайки поредица или пък по… цвят на корицата. Да, това е една относително нова тенденция, която би ужасила всеки библиотекар, но е факт, че все по-често книгите се настаняват в интериора, обединени цветово, според нюансите на кориците им. Дали ни харесва? Всъщност да, не можем да отречем, че е много естетично, стига наистина книгите да са значими за притежателя си, а да не са се озовали на рафта само заради цветната симфония, която образуват.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Ред в хаоса
Друга също толкова смела идея, която буквално противоречи на предходната е да наредим книгите със страници напред. Или иначе казано противоположно на класическия метод за подреждане – заглавията остават скрити, а на показ излиза Нейно Величество Хартията, с всичките си неутрални нюанси, върху които понякога времето е оставяла своя отпечатък. Изненадващо или не ще откриете тази интериорна тенденция почти във всеки трети Instagram профил, защото неоспоримо е фотогенична, но само си представете как търсите любимата си книга… по цвета на страниците й. Точно заради това отговорът на въпроса дали е приложима тази подредба би бил доста субективен, защото да – чудесен вариант е, ако изберем да наредим 10 книги, но и паралелно не – не е опция за цялата библиотека, освен ако преди това не направим карта и опис, относно това кое заглавие на кой рафт се намира.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Въпрос на преспектива
Ако въпреки всичко държите да се придържате към класическите практики за организация на книги, но и да вкарате доза креативност – то най-лесният вариант остава да разчупите самата подредба. Оставете някои от книгите изправени, а други настанете удобно вертикално наредени, а между тях поставете рамки със снимки, спомени от пътувания или други скъпи за вас предмети. Това ще създаде движение в библиотеката и ще бъде допълнителен акцент в интериора без да създава усещането за непрактичност или свръхорганизация.
А най-важното остава това, че без значение дали ще изберете някое от тези предложения, или пък вече сте открили своя начин за успешно и естетично подреждане, включвайки книги в интериора, вие сте поредното доказателство, че те не са отживелица и винаги ще имат място в душите и домовете на ценителите!
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Instagram