Има такива истории, в които талантът определя посоката. Най-често към върха. И тези петима дизайнери са доказателството, че ако наистина си добър в нещо, просто е въпрос на време да успееш. Защо сме сигурни? Защото всеки от тях е явление в света на интериора, без да са завършили специално образование. Тук обаче трябва да подчертаем, че и петимата са изминали пътя си на обучение самостоятелно, за да достигнат именно този прийом на съвършен баланс, който притежават и останалите професионалисти. За разлика от писателите, пространственият дизайн е свързан с невероятен обем от знания за конструкции, материали и свързаните с тях изчисления, които няма как да се избегнат. Но тези петима са успели със собствени сили да превърнат таланта си в определящ фактор за развитието на интериорната реалност.
Нейт Беркус
Историята му накратко се развива така. Завършва колеж в Лейк Форест със специалност френски език и започва работа в аукционната къща Leslie Hindman Auctioneers. След това отива на стаж при френския дизайнер Доминик Ауриентису в Париж. От работата си в аукционната къща Нейт се научава не само да открива изискани мебели навсякъде, но и да инвестира правилно. Времето в Париж пък му разкрива великолепието на европейския дизайн. Още когато е на 24 години Беркус създава собствено студио и пет години по-късно получава проект да създаде новия интериор на Шоуто на Опра Уинфри. Той приема… и всичко останало се задвижва от само себе си. За да бъдем напълно точни, интересът на Нейт към пространствения дизайн възниква още като дете, благодарение на майка му, която е известен декоратор по онова време.
За безбрежието на неговия талант вече ви разказахме. Стилът, който създава е удивителен. Мрачен, привидно апокалиптичен, много наподобява на светоусещането на Алекзандър Уанг, с когото са добри приятели. Роденият във Филаделфия Корбан от дете наблюдава висококачественото обслужване на клиенти във веригата от фризьорски салони на баща си. През 2007 година завършва прогресивно Ново училище в Ню Йорк и заедно с една от съученичките си – Давина Уанг (без родствена връзка с Алекзандър Уанг) създават марката за обувки Edon Manor. Самият Корбан създава дизайна на бутика, разположен на Гринуич стрийт 391. Мястото е оформено в стила на английска извънградска къща, още по-точно имението Даунтън в стила на Кели Уестлър. И така след по-малко от десет години в портфолиото му вече са бутика на Алекзандър Уанг в Ню Йорк, интериорите на Balenciaga в Мадрид, собствена книга за дизайн и разпознаваем авторски почерк.
Джонатан Адлър
Майсторът на еклектиката всъщност мечтаел да сглабя саксии, вместо да реди интериори. Постъпва в престижния универсисет Браун, за да изучава семиотика, но бързо напуска, за да се отдаде изцяло на любимото занимание. Своите саксии той лепил в родайлъндската школа по дизайн в Провидънс, а след завършването си се премества в Ню Йорк. След три дълги години, в които се занимава кино, той се връща към обичното си занятие и открива малко магазинче в Сохо. След още четири години Адлър започва да проектира интериори и сега това е най-важният аспект от кариерата му. Днес брандът с неговото име предлага абсолютно всичко, което може да бъде използвано в интериора – мебели, аксесоари, осветителни тела, и всичко е по личен проект на Джонатан.
Браян Патрик Флин
Проектите му са буквално навсякъде в интериорните списания. Първоначално започва кариерата си като продуцент. В продължение на няколко години пише сценарии за телевизионни програми, участва в подбора на героите за реалити шоута, занимава се и с новинарски емисии, докато изненадващо не решава да пробва да се занимава с интериорен дизайн… И всичко си идва на мястото. Неговите идеи стават известни благодарение на смелия, но и гениален подбор на цветове при оформянето на пространствата. Все още поддържа форма и с предишните си занимания като пише статии със съвети за вътрешно оформление, както и полезни клипове по темата.
Висенте Улф
Когато преди повече от 30 години Весенте Улф започва да проектира интериори, той няма нито опит, нито знания в тази област. Колко усилия му е коствало да се превърне в легенда той самият разказва в своя блог. „Научих се да правя чертежи, както и всичко необходимо, за да изпълнявам професионално работата си. Дълго време работих като асистент на дизайнера и имах шанса за осъзная кои са подводните камъни в тази дейност от първа ръка, преди самият аз да стана известен и търсен дизайнер.“ Днес Винсент Улф е лице на съвременния нюйоркски дизайн, многократно провъзгласяван за един от най-влиятелните в страната. Освен проектирането на интериорни решения, той се занимава с преподаване в Парсънската школа по дизайн в Доминиканската република. И е уверен, че да се научиш на пространствен дизайн под наблюдението на учители-наставници е в пъти по-лесно, отколкото самостоятелно.
Текст: Fashion Inside
Снимки: Instagram/