Снимка: Roland Halbe
Един от великите световни културни институти – Лувърът – вече има своето продължение на другия край на Земята. Само преди месец отвори врати новата арабска гордост – едноименният културен център в Абу Даби.
Удивителният архитектурен проект на Жан Нувел се превръща в основно културно средище на световните изкуства насред Изтока. Музейният комплекс обединява 55 сгради, сред които 23 галерии, детски музей, аудитория, кафене и още различни пространства.
Снимка: Roland Halbe
Куполът на архитектурното чудо пропуска слънчевите лъчи през звездовидни перфорации, направени в осемте слоеве от неръждаема стомана и алуминий. По думите на самия създател на проекта те създават „дъжд от светлина“ в пространствата на музея.
Светлината и водата са основните източници на вдъхновение за Жан Нувел при проектирането на арабския Лувър, който изглежда сякаш плува по водата. До мястото може да се стигне както по суша, така и по вода. Основите на зданието влизат на дълбочина до 15 метра под нивото на водата.
Снимка: Roland Halbe
Лувърът в Абу Даби е част от грандиозен проект за създаването на културен район на острова Саадият. В него влиза и изграждането на Гугенхайм Абу Даби, проектиран от Франк Гери, както и други културни институти създадени от Фостър и партньори, Заха Хадид и Тадао Андо.
Когато стана ясно, че парижкият Лувър ще има свой съименник в Абу Даби всички по света бяха изненадани. За честта музеят в арабските емирства да се нарече по същия начин, правителството на Абу Даби е платило 1 млрд. евро за 30 години. Сумата покрива и изработването на изложбената програма и колекциите на музея.
Снимка: Roland Halbe
Експозициите на източния Лувър наброяват повече от 600 от древни до съвременни произведения на изкуството от собствената колекция на музея и заимствани шедьоври от френски музейни институти.
Сред експонатите на музея са златна гривна с лъвски фигури на 3000 години, изработена в Иран; италианска златна фибула от 5 век пр. н. е.; Мадоната с младенеца на Белини; карнити на Кайбот, Мане, Гоген и Магрит, както и колаж на Пикасо, който не е показван публично досега. Колекцията включва и няколко платна на наскоро починалия американски художник Сай Туомбли. В нея влизат произведения не само от Средния Изток и Запада, а и фигура от Мали, танцуващия Шива от Индия, осмоъгълна кутия от Китай, всичко, което носи вдъхновение от различни географски райони по света. Всевъзможни направления и течения в изкуството намират място в Лувъра в Абу Даби – изобразително изкуство, скулптура, приложни изкуства. Музеят създава и фотографска колекция, както и работи от декоративните изкуства, като декантера на Кристофър Дресър.
Снимка: Roland Halbe
Снимка: Roland Halbe
Снимка: Roland Halbe
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: The Louvre Abu Dhabi