Египетска статуя, изобразяваща майка и нейното дете, датираща от около 300 г. пр Хр.
Само преди няколко дни, двамата италиански дизайнери – Доменико Долче и Стефано Габана, представиха колекция есенно-зимни облекла, вдъхновени и посветени на жената-майка. Оценката на целия моден свят бе крайно положителна. Това ревю се оказа черешката на тортата от нач алото на модните седмици и сякаш дойде тъкмо в унисон с месеца на жената.
Индийска статуя на малкия Кришна, затираща от 12-ти век
Но всъщност, Доменико и Стефано не направиха нещо нечувано. Напротив, разглеждайки работата им като изкуство изобщо не ни изненадва фактът, че в крайна сметка, рано или късно, двамата достигат до този творчески „катарзис“. Фигурата на майката винаги е била муза за много творци в много култури по целия свят. Във всяка култура майките се представят като даващи живот по различен начин.
Леонардо да Винчи – „Девата от скалите“ 1505 г.
Как са изобразявали този уж човешки, но толкова комплициран образ художниците или скулпторите? Няколко от най-интересните и известни образи на майката в изкуството дават обща представа за това колко съществена роля ѝ отреждат различните култури или творци. От Древен Египет до Леонардо да Винчи, днес ви представяме няколко „известни“ майки от историята на изкуството.
Рафаело Санцио – „Bridgewater Madonna“, 1507 г.
Жорж дьо ла Тур – „The Newborn“, 1645-48 г.
Kitagawa Utamaro – Майка и дете, гледащи се в огледало, 1753-1806 г., Япония
Клод Моне – „Поле с макове“, 1873 г.
Джино Северини – „Maternita“, 1916 г.
Пабло Пикасо – „Майчинство“, 1971 г.
Текст: Стефи Стоева
Снимки: Press
Вижте още: