Днес е време за нещо традиционно. Или пък, нещо различно! И ако някои традиции, като приготвянето на домашен козунак, не бяха нещо твърде сложно, бихме отделили време и за тях. Понякога обаче, измежду всички ангажименти, този изглежда някак си невъзможен. Рецептите за козунаци са толкова много, а за омесването на някои от тях до изпичането им са нужни буквално много часове, подходяща температура на стаята, хубаво брашно… Затова днес няма да ви предлагаме рецепти. Но пък ще се опитаме да подсладим вашите няколко свободни минути в този момент.
След едно спонтанно великденско търсене в интернет, открихме някои от най-сполучливите на визия козунаци или, както ги наричат на някои места – великденски хляб. Към цялата картинка на домашна обстановка може да добавите традиционни курабии във всякакви форми. В западните култури заекът е ключова фигура за Великден, но и в България може да видите много неща вдъхновени от този празничен символ. В италианските рецепти, например, във великденския хляб винаги има поставено боядисано яйце.
У нас козунакът не е чак толкова стара традиция, но вече се е превърнал в типична храна по Великден. Началото си, този сладък хляб води от Франция, където се предполага, че бил приготвян от началото на 17-ти век. Козунакът достига до България едва в началото на 20-ти век. И ако все пак сте решили да последвате някоя от сложните рецепти за приготвянето на този празничен хляб, имайте предвид, че той се приготвя днес, но се яде чак утре – в деня на Великден. И друго любопитно за по-смелите, които ще опитат – никога не прекалявайте със захарта, понеже тя пречи на тестото да узрее и да бухне правилно. А за вдъхновение, вижте нашата галерия по-долу.
Текст: Fashion Inside
Снимки: Press
Вижте още: