Нещата, на които университетът ни научи грешно или какво да очакваме от истинските осем часа кариера?

x

Един физичен закон твърди, че енергията не се губи – тя просто преминава от една форма в друга – нещо, на което ми беше трудно да повярвам. Иначе успях да науча други неща, успях да завърша и да получа не една, а две дипломи. А днес реших да сравня всичко това с нещата, които от дистанцията на годините изглеждат различно. Между живота в университета и живота след това няма знак за равенство, а признавам си, струваше ми се точно обратното…

 



 

В университета получавате шестици, в работата – истинска оценка за това как се справяте практически, но след много по-дълго време. Преподавателите ви уведомяват, че сте научили урока си с помощта на шестобалната система и така разбирате, че сте тръгнали по пътя към успеха. Преди изпит обикновено „изяждате“ с кориците един-два учебника, след четири дни си тръгвате с шестица и продължавате нататък. В кариерен план обаче нещата не се случват толкова бързо, защото високата оценка не винаги означава висока заплата в първите няколко години трудов стаж. Затова чакането тук е по-дълго, но и неговият краен резултат – по-сладък. Тайната тук се крие в търпението.

Ученето до 3 сутринта е нещо, което няма да искате да повтаряте в работата си. Или с други думи, когато бяхте студенти, програмата ви беше подредена по най-странния начин. А ученето до 3 сутринта се комбинираше прекрасно с едно питие и излизане с приятели. Когато обаче започнете работа, със сигурност ще ви се иска да се побирате в онези заветни 8 часа. Вероятно няма да ви харесва да запълвате личното си време с професионални ангажименти. Това, от своя страна, ще доведе до две много важни неща: първо – ще се научите да бъдете по-отговорни към времето, с което разполагате за работа и към работата си като цяло; второ – ще научите, че личният ви живот и кариерата са две неща, които, в крайна сметка, трябва да комбинирате с удоволствие и разум.

Прескачането от стажантска програма в стажантска програма не е като смяната на работата. Стажът в престижна компания не е трудно постижима цел. Втори стаж в още по-престижна компания – също. Но започването на работа – о, това никак не е лесна работа! А стъпката към по-висок пост или по-добро заплащане може да отнеме и години. Това всъщност е логично, защото изискванията, критериите и работата на човек са едни на 20 и други: на 35 години. Истината тук – всичко се случва стъпка по стъпка, ако знаете какво искате да постигнете и се борите за него с последователен план.

Да пропуснеш една лекция, без да кажеш на никого, е нищо работа. Да пропуснеш един ден на работа без предупреждение си е направо за уволнение. Тук изводите са повече от ясни – за всяко нещо, което правите в работно време, извън работното си място, трябва да има причина и обяснение.

В университета получавате ваканции, а в работа: отпуск. А лошата новина е, че двете не означават едно и също, макар да ви звучат еднакво. Отпуските на служителите са нещо, което всеки работодател управлява разумно. Различните професии означават различни възможности за почивка и не винаги Коледните празници влизат в това число. Затова пък сме сигурни, че няма невъзнаградена отдаденост и всичко, което човек прави, от своя страна генерира поток от следствия и събития, които рано или късно му връщат усилията в друга форма. Един физичен закон казва, че енергията не се губи – тя просто преминава от една форма в друга. Звучи добре, нали?

Текст: Стефи Стоева

Снимки: Press

Вижте още:  

В името на добрия мениджмънт…

Не допускайте тези грешки в кариерен план, ако сте на възраст 20+

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата

Коктейлна рокля Dawnana Regular Fit от ROTATE

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта CP120 Черен от Coach

  Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Дяволът е в детайлите.

Ако сте пропуснали
Най-четени