Хората сякаш неволно си позвалояваме да поставяме рамки и стереотипи около самите себе си. Може би така се чувстваме по-комфортно, чувстваме се като част от цялото – все някаква разумна причина трябва да има. Много често искаме съвети и получаваме типови отговори, които не са се променяли в последните десетилетия. Тези съвети получаваме от родителите си, които, замислете се – едва ли техният живот, когато са били на трийсет и няколко, е бил досущ като вашия. Получаваме съвети от приятелите си, които често са около нас, когато пишем CV-то си или споделяме проблем от работа. Всички неща, които ви казват другите хора обаче, можете да подлагате на съмнение и да действате, според собствените си виждания. Ето кои са четирите подвеждащи съвета, които вероятно получавате често именно от хората, които ви обичат:
Мислете стратегически!
Не, не ви казваме да спрете да мислите стратегически. Просто ви съветваме да се замисляте кога да го правите и кога стратегическото мислене може да ви изиграе лоша шега. С други думи – стратегията има своите ограничения. Или променете стратегията си, или не се оставяйте животът ви да премине в кариерни ограничения. Ако сте склонни да търсите и проучвате кариерни възможности, директно свързани с настоящата ви работа, бихте изпуснали толкова много. Следвайте сърцето си, обогатявайте се с курсове и следдипломни квалификации. Възможно е нищо да не се получи от онзи курс по Фотография, но също така е възможно да откриете някоя подтисната до този момент страст и да направите нещо голямо с нея.
Как се виждате след пет години?
Традиционен въпрос, който вероятно сте получавали на интервю за работа. Ние не харесваме този въпрос, категорично! Той отново ви поставя в ограничения. Разберете за себе си какви големи цели да си поставите, нещо, което би отнело дори повече от пет години, мислете в по-големи мащаби. Мечтайте дори! Не се поставяйте в поредните рамки, в които може да се опитат да ви вкарат. И между другото, ако наистина ви попитат подобен въпрос на интервю, опитайте да отговорите логично, неочаквано и аргументирано, без да се попадате в рамките на баналното.
Умението да правите много неща едновременно е много важно!
Да, ама не! Правенето на много неща едновременно нито е ефективно, нито спестява време. Всъщност научни изследвания сочат, че няма такова нещо като „правене на няколко неща едновременно“. „Това е по-скоро прехвърляне от задача към задача и е едно от най-стресиращите неща, които можем да правим“, споделя своите познания главната редакторка на Huffington Post Ариана Хъфингтън. Проучвания покават още, че ни трябват между 10 и 20 минути да преместим ефективно фокуса си върху нов проект, когато ни прекъсват. Това означава да се фокусирате върху едно нещо – ефективно и разумно, а да правите много неща накуп е просто безполезно геройство.
Да имате „дупки“ в CV-то е най-страшното нещо на света!
Много жени се притесняват от това, че в трудовия си стаж имат месеци или дори години, в които официално не пише да са работили. Фактически това може да не е време, което да представяте като загубено или да се срамувате от бъдещ работодател. Напротив, причините могат да бъдат най-разнообразни и дори за завиждане. Ето няколко примера: работили сте по интересен проект, отглеждали сте децата си, пътували сте по света или сте се занимавали с благотворителност. Не оставяйте да ви накарат да смятате, че времето, което не е отбелязано като трудов стаж, е загубено време.
Текст: Fashion Inside
Снимки: Pexels