Повечето хора смятат, че творчеството често е подчинено на спорадичен прилив на вдъхновение, който се появява изневиделица, трае миг и изчезва без следа за цяла вечност. Оказва се обаче, че всеки черпи от своята краетивност безкрайно. Важното условие да я поддържа „жива“, е да я подхранва системно и целенасочено.
Ако сте сред хората, които имат нужда от постоянен поток от нови идеи, предлагаме на вашето внимание четири стъпки, които да повишат творческия ви потенциал и необичайния подход към работните задачи.
Бъдете уверени
Това е модификация на съвета „Отстоявайте себе си“, с уточнението, че в конкретния случай е важно да защитавате индивидуалния си, неповторим поглед към предизвикателствата в работния процес или търсенето на решения за ежедневните задачи.
Отсейте две качества, които ви отличават от другите и ви правят по-продуктивни, и ги култивирайте. Грижете се за тях, развивайте ги и те ще ви се отблагодарят многократно.
Забравете за миг ограниченията
За въображението няма граници. Колкото по-свободно оставите съзнанието ви да се рее, толкова по-оригинални ще са вижданията ви и подхода към изграждането на конкретни проекти.
Дори да имате усещането, че сте излезли далеч отвъд границите на възможното, не спирайте. Освобождаването на съзнанието по своеобразен начин разширява кръгозора и ви показва неподозирани възможности за творчество. Дори когато говорим за сериозни мениджърски решения.
Бъдете любознателни
Непрестанно изучавайте света, хората, природата, всичко през погледа на любознателно дете. Въодушевлението от новооткритите вълшебства и неизчерпаемостта на източниците на вдъхновение, могат да бъдат прекрасна основа за зараждането на новаторски проекти. Когато се зароди нова идея, отстъпете на крачка встрани и я наблюдавайте. Така ще успеете да я огледате от съвсем нов ъгъл.
Водете си записки
Използвайте лист и химикал и записвайте дори най-абсурдните си хрумки. Възможно е девет от тях да не са приложими, но десетата да се окаже идея за милиони. А и последните изследвания потвърждават, че писането на ръка повишава умствения потенциал. Според тях белият лист се оказва предизвикателство и помага на мозъка да се съсредоточи над една конкретна задача, за разлика от писането на компютър, при което разпилява потенциала си към няколко вида възприятия.
И накрая, не позволявайте на рутината да вземе превес. Непрестанно търсете начини да подхранвате нестандартното си виждане и индивидуално светоусещане. В него се крие неподозиран потенциал.
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Press
Вижте още: