Вие сте професионалисти и се справяте отлично с работата си. Познавате я в детайли и нямате проблем да я вършите, защото вече сте я превърнали в рутина, която, надяваме се, ви е приятна. Идва момент обаче, в който трябва да се изправите пред своите колеги и да говорите за нея. И изведнъж всичко, което можете да свършите, дори и „насън да ви бутнат”, сякаш се изпарява. Притеснението да изнесете мини лекция е налице, гласът ви „пада”, а ъъъ-кането се появява, без изобщо да сте го канили. Позната ли ви е тази ситуация? Ако отговорът е положителен, в следващите редове ще ви дадем няколко съвета как да преодолеете страха си да говорите пред публика.
Бъдете себе си
Истината е, че никой не е перфектен. Повтаряйте си обаче, че именно вие сте избрани да изнесете въпросната реч. Автентичността е атрактивна. Дайте възможност на специфичното ви „вътрешно аз” да прозира през думите ви. Ако презентацията позволява, използвайте като пример лична история, която да ви пренесе на едно по-близко ниво с вашата публика.
Шегите са стратегия
Какъв по-добър начин да разчупите леда, освен с правилно подбрана шега. Хората с чувство за хумор се приемат по съвсем различен начин от аудиторията. Смехът сякаш напомня, че всички сме човешки същества и отваря врати, за които дори не подозираме, че съществуват ключове.
Игри на ума
Дайте на хората това, което искат да чуят. Вероятно познавате аудиторията и можете да прецените до някаква степен нагласите ѝ. За да ги спечелите още отначало на ваша страна, опитайте да им „влезете в тона”, стига случаят да позволява, разбира се. Не забравяйте, че всеки реагира на думи, в които се разпознава. Затова насочете вашите към тази публика, която искате да ви чуе.
Текст: Fashion Inside
Снимка: Press
Вижте още: